10/10/10 Kuralı

Herkese Merhabalar,

Yaptığımız her eylemle hayatımıza yön veriyoruz. Bu gittiğimiz adres de olabilir, giydiğimiz kıyafet de, yediğimiz yemek de. En küçük detaylarda bile aslında kendimizi bir şekilde öne çıkararak seçimlerimizi etkilemiş oluyoruz. Ama bazı anlar gelir ki ne yapacağımızı bilemeyiz, önemli olan kararı detaylarıyla ölçüp tartmak isteriz ama bazen işin içinden çıkamayız. O zaman size bir sorum var. Zor anlarda dahi kararlarımızı etkileyecek ve daha iyi hale getirecek bir kuralla tanışmak ister misiniz?

Cevabınız evetse sizi böyle alalım. Bu cümleden sonra söyleyeceğim şeyler belki hayatınıza dokunur ve yarar sağlar. Günlük hayatımızda büyük küçük birçok karar alıyoruz değil mi? Bir günümüzü düşündüğümüzde bile farkına varabilecek derecede. İş görüşmesi için hazırlanacağız mesela, ne giysem diye düşünüyoruz. Eğer önemsemeyip normal bir şekilde gidersek yöneticilerin bizim için düşüncesi olumsuz olur ki çoğu zaman böyle oluyor. Giyilecek rengi bile özenle seçip hazırlanırsak, görüşmede bir adım öne geçme şansımız olur değil mi? Çünkü o işi almak için çaba sarf etmek istiyoruz. O işi alırsak geleceğimize bir şekilde yön vermeye başlamak için adım atmış olacağız. Ama bazı kritik kararlar alırken hata yapabiliyoruz. Bunu o an fark edemeyebiliyoruz lakin bizim için iyi mi kötü mü olduğunu gelecekte anlıyoruz. Yapılan araştırmalara göre kötü kararların ardında 3 sebep var;

  • Geçmiş deneyimler
  • Önyargılar
  • Duygusallık

signage on post during daytime

İşte tüm bunlara çözüm olarak Suzy Welch bir kuralla karşımıza çıkıyor: 10/10/10 Kuralı. Welch’e göre doğru kararlar verebilmenin yolu bu kuraldan geçiyor. Bunun için önemli bir kararı almadan önce kendinize şu soruları sorun:

“Bu kararı verdikten 10 dakika sonra ne hissedeceğim, 10 ay sonra ne hissedeceğim ve 10 yıl sonra ne hissedeceğim?”

Özellikle sinirli ya da üzgün olduğumuz anlarda ani kararlar verip sonrasında pişman olabiliyoruz. Bu sizin de başınıza geldi değil mi? Üstte yer alan soruları kendinize sorup düşünmeye başlayınca hem daha mantıklı düşünebilirsiniz hem de ruh haliniz az da olsa normale dönebilir. Çünkü  10/10/10 kuralı hayatınızdaki önemli şeylerle yüzleşmenizi sağlar. Bu açıdan bakınca mantıklı gelen bir kural.

red Wrong Way signage on road

İş yerinizde patronunuzla bir sorun yaşadınız diyelim. Sinirlisiniz, işinizi seviyorsunuz, başarılısınız ama yine de istifa etmeyi düşünüyorsunuz. O an durup düşünmenizde fayda var. İstifa ettikten 10 dakika sonra belki “iyi ki ayrılmışım, gururumu ayak altına alamam” dersiniz ama peki ya 10 ay sonra? Kendinize uygun bir iş bulabilmiş olur musunuz? Bulamazsanız işsiz olarak bir süre daha devam edersiniz. Ya 10 yıl sonra bunun cezasını ağır öderseniz? Belki de kariyeriniz çok güzel olacakken kendi hayatınızı bir istifa uğruna mahvettiniz ya da bir şekilde etkilemiş oldunuz. O yüzden bu kural yapabileceğiniz hatalara karşı önceden düşünüp yakın tarihi daha sonra da geleceğinizle ilgili sorularla kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlıyor. Hani derler ya “büyük resme odaklan!” İşte siz de bunu yapın, büyük resme odaklanmadan ani kararlar vermeyin.