10 Bin Saat Kuralı

Başarı, insan hayatında birçok anlam taşır. Hayallerine kavuşmak, daha güzel yaşam, bir şeyleri değiştirmek, insanlığa faydalı olmak ve sonucundaki tarifsiz mutluluk gibi… Herkesin kendi başarı hikayesi vardır. Mesela pazartesi günleri diyete hep başlanılır, kitapların ilk 20 sayfası hep okunur,yarınlar için düşünceler hep vardır, o araba çok istenir, mükemmellik hep istenir. Bütün bu planlar için, gerçek başarıyı elde etmek için gereken süre 10 000 saat.
Bu kural ile karşılaştığımda aklıma ilk gelen şey günde kaç saat çalışılırsa kaç gün olur, o da şu kadar ay eder vs. Bunun programını yapmak kişinin zamanına kalmış artık.

Doğuştan yetenek önemlidir fakat mükemmellikte rolü çok çalışmak ve adanmışlığa göre azdır. Zira dünya çapında ustalık seviyesi için en az 10 000 saat çalışmak şart.
Malcolm Gladwell’in ilk olarak 2008 yılında basılan Qutliers(Çizginin Dışındakiler) adlı kitabında bazı insanların neden diğerlerine göre daha başarılı olduğunu anlatıyor. Başarı için iki etken öne sürüyor. Temel olarak kural, bir konuda uzmanlaşmak için en az 10 000 saat üzerinde çalışılması gerektiğini söylüyor. Küresel olarak büyük ilgi gördü ve kitabın Best-Seller olmasına katkı sağladı. Yıllar boyu üzerinde yazılar yazıldı ve seminerlere konu oldu.

Gladwell’e göre ‘’yetenek diye bişey yoktur, çok çalışmak vardır.’’Bu iddiayı ortaya atmış atmasına ama kanıtlamak için alanında uzman kişileri incelemiş. Mesela bu kişilerden biri Microsoft’un kurucusu Bill Gates. Başarı hikayesi dilden dile ‘’üniversiteyi bırakıp şirket kurmuş, milyarder olmuş ‘’şeklinde anlatılmaktadır. Bill Gates ve arkadaşı Paul Allan boş buldukları her vakitte program yazıyorlardı. 1960’larda kodlamanın mümkün olması demek o zamanın parasıyla 3000 dolarlık bir bilgisayar terminaline erişimin olması demekti. Washington Üniversitesi’nde bir terminal vardı ve randevu ile kullanılabiliyordu. Fakat uzun bir zaman terminalin kullanılmadığı saatlerde gece 2 ile 6 arasında çalışmalar yaptılar. Bill Gates lisede hafta içi her gece ailesinden habersiz kodlamaya gidiyor sabah dönüyordu. 1975’de Microsoft’un açılma vakti geldiğinde gerekli olan 10 000 saat çoktan elde edilmişti.

10 000 saat kuralının ilgi görmesi ile bu konu üzerine araştırmalar başladı. 2014’de yayınlanan bir araştırma sonucuna göre pratik yapmak ;
-oyunlarda %26
-müzikte %21
-sporda %18
-eğitimde %4
-meslekte %1’lik bir fark yaratmıştır.

Burada harcanan mesai tamamen o alandaki başarıya duyulan tutku ile doğru orantılıdır.10 000 saat kuralına yönelik Nobel ödüllü profesörümüz olan Aziz Sancar’ın ‘’çoğu insan zekaya inanır, ben inanmıyorum, bizi birbirimizden ayıran emektir, ben çalışmaya inanıyorum’’ sözleri bu kuralı destekler niteliktedir.

Mükemmelliğe giden yolda çok çalışmak ve tecrübe edinmek kesinlikle önemli tabi. Çoğu zaman genç girişimciler bu ikiliyi atlattığında dönüp kendilerine şu soruyu sormalıdır. Başka ne yapabilirim ?

Okuduğunuz için teşekkür ederim. Görüşmek üzere…