MS Access Eğitimleri 2- Access Genel Yapısı

Merhabalar;

Bir önceki yazımda Access nedir, hangi nesnelerden oluşur bahsetmiştim. Bu yazımda ise Access’in genel yapısından bahsedeceğim.

Office paketlerine sahip tüm bilgisayarlarda MS Access programı vardır demiştik. Genel yapısından bahsetmeden önce Access programını başlat menüsünden aratarak çalıştıralım. Access programını ilk açtığımızda karşımıza aşağıdaki ekran çıkmaktadır.

 

Karşımıza çıkan ekranda da gördüğümüz gibi, Access ilk çalıştırıldığında karşımıza 3 seçenek çıkmaktadır. Bunlar; yeni boş bir veri tabanı oluşturulabilir veya önceden oluşturduğumuz bir veri tabanını tekrardan açabiliriz ya da Access programında bulunan hazır şablonları kullanarak yeni bir veri tabanı açabiliriz.

Boş bir veri tabanını açarak Access’in genel yapısını inceleyelim.

 

 

Boş masaüstü veri tabanı alanına tıklayalım. Tıkladığımızda karşımıza bir iletişim ekranı çıkmaktadır. Bu ekranda veri tabanımızın ismini oluşturup, bilgisayarımızda kaydedileceği alanı seçebiliriz ve oluştura tıkladığımızda boş veri tabanımızı açmış oluruz.

Açmış olduğumuz veri tabanında karşımıza şu ekran çıkar:

 

 

Açılan sayfanın tasarımına baktığımızda tasarımının diğer Office programları ile çok benzeyen bir konsepte olduğunu fark edebilirsiniz, bu yüzden Access veri tabanı yönetim programının öğrenimi diğer veri tabanı yönetimi programlarına göre oldukça basittir.

Sayfadaki seçenekler yardımıyla veri tabanımızda tablo, sorgu, form ve raporları kolaylıkla oluşturabiliriz ve sadece oluşturmakla da kalmayıp farklı görüntü modlarına geçebiliriz ya da oluşturduğumuz tasarımları kaydedebiliriz.

Bu yazımda Access’in genel yapısına giriş yapmış olduk. Bir diğer yazımda Access’in genel yapısında bulunan seçenekler ile neler yapabileceğimizden bahsedeceğim.

Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.