MS Access Eğitimleri 5- Form ve Sorgu Oluşturma

Merhabalar;
Access’te rapor oluşturmak ya da form oluşturmak için ihtiyaç duyduğumuz verileri, bazı zamanlar tablolarımız tek başına sağlayamazlar. Böyle durumlarda istediğimiz verileri içeren bir sorgu ortamı oluşturabiliriz ve bu sorgu ortamındaki verilerle istediğimiz verilerin form ve raporlarını oluşturabiliriz. Bu yazımda Access’te form ve sorguyu nasıl oluşturabiliriz bahsedeceğim.

Form Oluşturma

Form oluşturabilmek için; ‘Oluştur’ sekmesine tıklanır, daha sonra ise ‘Formlar’ grubundan ‘Form’ düğmesi seçilir. Access Düzen görünümünde boş bir sayfa açar.

Form düğmesine tıkladığımızda karşımıza yukarıdaki ekran çıkmaktadır. Formlar ile tablolarımıza veri girişini veya kayıt silme işlemlerini gerçekleştirebiliriz. Formlarımızı oluşturduktan sonra formumuza tarih/saat, logo veya sayfa numarasını ‘Form Düzen Araçları’ sekmesindeki ‘Denetimler’ grubundaki araçları kullanarak oluşturabiliriz.
Formumuzu daha fazla özelleştirebilmek istiyorsak ‘Tasarım’ sekmesinden ‘Denetimler’ grubundaki araçları kullanabiliriz.
Şimdi de Access’te ‘Sorgu’ nasıl oluşturabiliriz bir bakalım.

Sorgu Oluşturma

Sorgular, veri tabamızda istediğimiz seçeneklere uyan kayıtları seçip, görmemizi sağlayan nesnelerdir. Sorgu oluşturabilmek için; ‘Oluştur’ sekmesinden ‘Sorgular’ grubundan ‘Sorgu Tasarımı’ düğmesi tıklanır.

Yukarıdaki ekranda gördüğümüz gibi karşımıza ‘Tabloyu Göster’ iletişim kutusu çıkmaktadır. Bu iletişim kutusu ile sorgumuzda hangi tabloların gösterilmesini istiyorsak o tabloları seçmeliyiz. İstediğimiz tabloyu seçerek ‘Ekle’ düğmesini tıklayarak tablomuzu sorgu ekranına eklemiş oluruz. Tablomuzu ekledikten sonra iletişim kutusunu ‘kapat’ düğmesi ile kapatırız ve karşımıza aşağıdaki ekran çıkmaktadır.

Bu ekranda gördüğümüz gibi sorguda kullanacağımız kriterleri belirleriz. Örneğin; ‘Gencer’ soy isimli olanların görüntülenmesi için bir sorgu ortamı oluşturabiliriz ya da bu ortamda soy ismi Gencer, ismi de Havva Hilal gibi birden fazla kritere sahip sorgu oluşturabiliriz. Sorgumuzun kriterlerini belirledikten sonra Dosya menüsünden sorgumuzu kaydederiz. İstersek Dosya sekmesindeki ‘Farklı Kaydet’ düğmesini kullanarak sorgumuzun ismini değiştirebiliriz.

Form ve sorgu ortamında kaydettiğimiz verilerimiz ‘Tüm Access Nesneleri’ alnında Örnek1’in altında görüntülenecektir. Kaydettiğimiz sorgu ortamına tıkladığımızda istediğimiz kriterlere ait verilerimizin olduğunu görürüz.

Bu yazımda Access’te form ve sorgu nasıl oluşturulur bahsettik. Bir diğer yazımda Access’te rapor nasıl oluşturulur bahsedeceğim.

Sorularınız için bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.