5G Nedir?

Merhabalar,

Bu yazımda teknolojinin bir parçası olan 5G teknolojisinden bahsedeceğim. Genelde bir film izlemek istediğimiz anlarda birkaç dakika sonra internet yavaşlamaya başlıyor ve ekranda görmek istemediğimiz yükleniyor işareti geliyor. Aynı şeyler videoda da başımıza geliyor. Oysaki teknoloji çağındayız, birçok şey yapılabilecek durumda iken hala neden bu tarz şeylerle uğraşıyoruz mu diyorsunuz? O zaman bu teknoloji tam da size göre.

5G ifadesinde yer alan “G” harfi generation(nesil) kelimesinin baş harfi. Mobil ağ teknolojisiyle birlikte ilk nesil telefonlar “1. jenerasyon” adını aldı. SMS teknolojinin gelmesi ile 2G ile tanışıldı. Sonra 3G ile kablosuz telefon görüşmeleri, kablosuz veri aktarımı ve görüntülü arama özellikleri ile tanıştık. Bitti mi derken 4G ile karşılaştık. Bu da internet bağlantısını daha hızlı hale getirerek sistem ve hizmetten iyi bir karşılık almamızı sağladı. Örneğin 3G ile indirmemiz gereken videolar için birkaç saat gerekirken 4G ile bu süre birkaç dakikaya indi. Mesela videolar yüksek çözünürlüklü hale geldi. Büyük dosyaların akışı hızlandı. Ve son teknoloji de 5G oldu. Veri aktarım hızının alıştığımızdan daha hızlı ve kolay olacağı açıklandı. Hatta hayal ettiğimizden bile hızlı. Başlamadan bitirmek gibi bir tabir vardır ya, indirme işlemlerimiz bu sayede saniyelerle ifade edilecek. Tıpkı hepimizin istediği ve beklediği gibi. 4G’den daha çok daha hızlı ve güvenli. Son üç G’leri karşılaştıracak olursak; 3G saniyede 28 Megabit hız sunarken 4G 100 Megabit hıza ve 5G 1000 Megabit hıza ulaşıyor. 3G ile 4G arasında belirgin bir fark görülürken 4G ile 5G arasındaki hız farkı daha fazla. Bu da 5G’nin gücünü bir kez daha gözler önüne seriyor.

 

Zamane Gençleri

Son zamanlarda gençlere yöneltilen cümlelerden birisi şudur değil mi: “Elindeki telefonu ne zaman bırakacaksın?” Ya da ne yapıyorsunuz o kadar saat diye sıkça eleştiri yağmuruna tutulurlar. Bunun sebeplerinden biri internettir. Hızlı ve kesintisiz bir interneti kim sevmez ki? Doğal olarak her çalışmada bu beklenti biraz daha iyileştirilmeye ve teknolojinin imkanlarından faydalanılmaya çalışılıyor. Son zamanlarda ortaya çıkan haberlerden birisi de 5G olmuştu. Örneğin 5G teknolojisine sahip telefonlar daha hızlı ve güvenli internet bağlantısına sahip olacak. Gün geçtikçe her şeyin elimize daha hızlı geçmesini, bilgiye daha hızlı ulaşmayı amaç edinmiş haldeyiz. Gecikmeler yaşandıkça neden daha iyisi yapılmıyor sorusu aklımızı kurcalıyor. İşte tam da bu durum için ortaya çıkan bu teknoloji, daha az gecikme süresi ile hızlı servisler sunuyor. Böylece birden çok cihazın birbiriyle bağlantılı olacağı da amaçlanan durumlar arasında. IoT(internet of things: nesnelerin interneti) ile ilişkisi de burada ortaya çıkıyor. İkisi arasındaki uyumum istenen seviyede olması ile gelişim daha hızlı bir şekilde tamamlanabilecek seviyede olur. 5G’nin her anlamda tamamlanabilmesi ve benimsenebilmesi için birkaç yıl gerekecek ama bu bekleyişe değecek gibi duruyor. Siz ne dersiniz, her şey daha iyi olur mu?

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.