6 Adımda Vizyon Sahibi Olmak

Bizim vizyon sahibi gençlere ihtiyacımız var!

Son zamanlarda sıklıkla duyar olduk dimi bu ve buna benzer sözleri. Peki nedir bu vizyon? Bizler nasıl vizyon sahibi olabiliriz? Bu yazımda sizlere 6 adımda vizyon sahibi olmanın tüyolarını vereceğim. Ama önce vizyon nedir onu bir tanımlayalım.

Gelecekte kendimizi nerede görüyoruz? Varmak istediğimiz bir yer var mı? Neyin hayalini kuruyoruz? İşte bu sorular aslında bizim vizyon dediğimiz yapıyı oluşturuyor. Bir nevi düşlerimizi gerçeğe dönüştürmek amacıyla kurduğumuz plandır. Bir vizyonumuz yoksa fırsatlar ve kaynaklar biz onları fark edemeden geçip gidecektir. Bu sebeptendir ki şirketler vizyon sahibi kişileri işe almaya özen gösteriyor.

Peki bizler nasıl vizyon sahibi olabiliriz?

İşte vizyon sahibi insanlarda bulunması gereken 6 önemli özellik

1-Hedefe Odaklan!

Vizyon sahibi kişilere baktığımızda belli bir hedefleri vardır ve bu hedeflere ulaşmak için harekete geçmekten asla geri durmazlar. Sizinde belli bir hedefiniz olsun ve o hedefte emin adımlarla ilerlemeye dikkat edin. Çevrenizde size karşı, olumsuz rol takınan kişilere inat daha güçlü sarılın hedeflerinize.

2-Risk Almaktan Korkma!

Risk almaktan korkmamalıyız çünkü risk almadan ilerleyemeyiz. Bizler risk alarak hayatımızda yeni gelişmelere kapı aralarız. Farklı düşünür olaylara farklı yaklaşırız. Risk almak hata ve doğrularımızla var olduğumuzu gösteren bir davranıştır. Evet belki risk alarak büyük bir işi batıracağız ama karşısında kazandığımız deneyimi ve tecrübeyi hiçbir yerde ve zamanda edinemeyeceğiz.

3-Empati Yap!

Empati karşımızdakinin duygu ve düşüncelerini anlamak ve kendimizi onun yerine koymak anlamlarına gelir. Empati kavramı günlük hayatta ne kadar çok dile gelse de öneminin daha iyi anlaşılması lazım. Çünkü empati yapan kişiler karşılarındakini daha iyi anlarlar ve karşısındaki kişi bahsetmese bile onun duygularını sezerler. Bu da daha sağlıklı bir iletişimi ve güveni beraberinde getirir.

4-İleriyi Düşün!

Yarın okula giderken bile ne giyeceğimize bugünden karar veriyorsak, düşlediğimiz hedefler için daha fazlasını yapmalıyız. Karşımıza ne gibi engeller ne gibi fırsatlar çıkabilir, olası sorunlar için ne gibi tedbirler almalıyız, fırsatları nasıl değerlendirmeliyiz. Bunların hepsini akıl süzgecinden geçirip tartmalıyız. İleri görüşlülük deyince Mustafa Kemal Atatürk’ü de anmadan olmazdı. Şu sözlerle analım. “Yolunda yürüyen bir yolcunun ufku görmesi kafi değildir, muhakkak ufkun ötesini de görmesi lazımdır.”

5-Esnek Ol!

Evet günümüzde işler her zaman istediğimiz gibi gitmeyebilir. Her an herşey saniyeler içinde değişim gösterebiliyor ve planlarımız suya düşebiliyor. Bu durumda bizlerden de bu değişime ayak uydurmamız bekleniyor. İşte esneklik kavramı da burada devreye giriyor. Değişen ve sürekli gelişen bu sistem içinde var olabilmek için esnek olmalıyız.

6-Motivasyonunu Asla Ama Asla Kaybetme!

Motivasyon bizleri amacımız doğrultusunda harekete geçiren asıl faktördür. Başarımızın temel kaynağıdır aslında motivasyon. Bu nedenle onu asla kaybetmemeliyiz. Evet kimi durumlarda ümidimizi kaybedebiliriz, tam ihtiyaç duyduğumuzda sevdiklerimizden destek bulamayabiliriz, işler istediğimiz gibi gitmez ve sıkıntıya düşebiliriz, hatta o gün hava kapalıdır ve bu durum bile bizim motivasyonumuzu bozabilir. İşte bu gibi durumlarda kendinize ara verin. Çıkın, gezin, kitap okuyun, kafanızı dağıtın ve kendinizi tüm bu olumsuzluklardan arındırarak tekrar aynı bağlılıkla işinize verin. Çünkü bir hedefimiz var ve aslında onu gerçekleştirmek için ihtiyacımız olan tek şey motivasyonumuz.