8D Metodu

Merhabalar., bu yazımda sizlere problem çözmede kullanılan 8D metodundan bahsedeceğim.

8D metodu bir proje ya da imalat vb. çalışmalarda çıkan hataları sistematik ve hızlı bir şekilde çözmek için kurulmuş bir metottur. Müşterinin taleplerini en iyi şekilde sağlamak, hataları düzeltmek veya önlemek sistemin temel prensipleridir. 8 DİSİPLİN olarak bilinen sistem yani 8D hatanın köküne inerek, sorunun bir daha asla karşılaşılmaması amacıyla oluşturulmuştur.

Şimdi bu 8 disiplini yakından tanıyalım.

D0 – Problemi çözmek için hazırlık ve Acil eylem evresi: İstatiksel proses kontrollerde, ardı ardına gelen müşteri hatalarında veya müşterinin bizlere açmış olduğu düzeltici önleyici faaliyette ilk olarak yapmamız gerek bir evredir. Kısacası hatalı ürünü incelemek amacıyla iade olarak almayı kararlaştırmak, üretimdeki aynı hatalı üründen malzemelerin üretimini durdurmak veya kontrollü üretimini sağlamak kararları örneklerini verebiliriz.

D1 – Ekip Oluşturmak: Bu ekibi oluştururken ekipte yer alacak arkadaşların kök nedenleri bulması, düzeltici faaliyeti gerçekleştirmesi, hatanın tekrarını önlemesi, malzemelerin kontrolünü, sevkini sağlamak amacıyla oldukça önemlidir. Bu yüzden ekibi oluştururken mümkün oldukça farklı departmanlardan seçmeye özen göstermeliyiz.

 

D2 – Problem Tarifi: Problem tarif edilirken Ne? Nerede? Ne zaman? Ne kadar? sorularını tam olarak karşılayacak, problemin tanımını ayrıntılı bir şekilde açıklayarak, kök neden analizini gerçekleştirmek amacıyla gerekli alt yapıyı belirlemelidir.

D3 – Acil aksiyon planı: Yaşanan bu problemin şu anda sahip olduğumuz müşterileri etkilemesini engellemek için uygulanması gereken sınırlamaları ve acil eylemleri belirlenir.

D4 – Kök nedenlerin ve kalıcı çözüm yollarının belirlenmesi: 5 neden analizini kullanarak, sorunun kaynağında yatan esas neden bulmaya çalışılır. Bu sürecin en kritik basamaklarından biri olan bu adımda, uğraştığınız sorunun doğasına göre farklı bir kök neden analiz yönteminin kullanılması da gerekebilir.

D5 – Düzeltici faaliyetlerin planlanması: Sorunun çözümü için bulduğumuz kalıcı çözüm yollarının gerçekten de müşterinin problemini çözeceğinden emin olmak için, üretim öncesi programlar faaliyete alınır.

D6 – Düzeltici Faaliyet: Uygulamaya alınan düzeltici faaliyetlerin problemi tam olarak ortadan kaldırdığına emin olunur.

D7 – Problem Tekrarını Önleme: Bu aşamada benzer süreçlerde yaşanılabilecek benzer problemler olup olmadığı araştırılır. Öğrenilen dersler diğer proses ve alanlara da yaygınlaştırılır. Böylece meydana gelen problem bir fırsat haline dönüştürülerek bundan sonra yaşanılabilecek olası benzer problemler oluşmadan engellenir. Gerekli testler uygulanır.

D8 – Ekibi Kutlama: Takım çalışmasının tamamlanması yapmış olduğumuz tüm çalışmaların ayrıntılı bir şekilde raporlanması ile tüm ekibin kutlanması ve bir ödül ile takdir edilmesidir.

 

Şunu rahatlıkla söyleyebiliriz ki hataların sistematik ve hızlı çözümü hata oranlarını gittikçe daha da düşürecektir. Bu sebeple hatalarla karşılaşılınca çözümler sistematik olmalıdır.

Diğer yazımda görüşmek üzere. Hoşça kalın.