1. AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) Ve Motivasyon Mektubu

Merhabalar,

Bir süredir Avrupa gönüllülük projeleri araştırması yapıyorum. Öncelikle ne olduğundan bahsedeyim. AGH (Avrupa Gönüllü Hizmeti) ya da EVS(Europian Voluntary Service), Avrupa ülkelerinden herhangi birinde kamu yararına yapılacak bir projede gönüllü olarak yer almaktır. Bu projelerin çoğunda masraflarınız karşılanır hatta üstüne cep harçlığı bile alabilirsiniz. Üstelik 30 yaşına kadar gidebilme şansınız var. Her dönem farklı proje başvuruları açılıyor. İnternette küçük bir araştırma ile çoğuna ulaşabilir ve şartlarını okuduktan sonra size uygun olanı seçip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Peki başvuruyu nasıl yapmanız gerekiyor?

Öncelikle bir CV ve bir Motivasyon mektubu olmazsa olmazlarımızdandır. CV’miz EuropassCV formatında olmalıdır.

Bunun için https://europass.cedefop.europa.eu/tr/documents/curriculum-vitae adresinden kolaylıkla CV’nizi hazırlayabilirsiniz.

Peki Motivasyon mektubunu nasıl yazacağız?

CV’nize ek olarak yazacağınız motivasyon mektubunu ne kadar iyi yazarsanız seçilme şansınızı o kadar arttırırsınız. Motivasyon mektubu sizin kişisel bilgilerinizi içerir ve içeriğinde mutlaka ama mutlaka o projeyi neden istediğinizi ve o projeye neler katabileceğinizi belirtmelisiniz.

İlk olarak bir giriş ile başlarsınız. Giriş bölümünde eğer muhatap olacağınız kişinin adını biliyorsanız ona hitap ederek başlayabilirsiniz. Kısa bir kendinizi tanıtın. Şurada okuyorum/çalışıyorum şurada yaşıyorum vs. Fazla detaylandırmaya gerek yok özellikle aile mesleklerinden veya geçmişten günümüze aile serüveninizden bahsetmekten kaçınmalısınız.

İkinci paragraf gelişme bölümü, karakter olarak nasıl birisi olduğunuzdan bahsedin. Özellikle başvurduğunuz projede istenen karakter özelliklerini yazmayı deneyin. Sonra projeyi neden istediğinizden bahsedin. Cümlelerinizi kurarken tecrübeniz olmayan bir konudan bahsetmeyin ve daima geleceğe yönelik olumlu cümleler kurmaya çalışın.

En son bir paragraf daha ve bu projeye siz neler katabilirsiniz bundan bahsedin. Ama cümlelerinizi mümkün olduğunca net seçin ve somut bir kazanım sağlayacağınızı onlara göstermeye çalışın. Fakat bunu yaparken kendinizi fazla övmekten kaçının. Birde aynı diplomaya sahip diğer insanlardan sizi ayıran şeyin ne olduğundan bahsedin. Neden sizi seçmeliler?

Paragraf sayılarını isteğe göre arttırabilirsiniz ama genel bir bakışta derli toplu gözükmesine özen gösterin.

Motivasyon mektubuna adres telefon mail gibi kişisel bilgiler yazılmaz ve resim de konulmaz.

Yazdıktan sonra mutlaka kontrol edin ve yazdığınız şeylerin projeye ve gönderen kuruluşa uygunluğunu gözden geçirmeyi ihmal etmeyin.

AGH hakkinda detayli bilgi için; https://blog.industryolog.com/evs-agh-nedir/

Sorularınız ve görüşleriniz için bbodur@industryolog.com’a mail atabilirsiniz.