Akeelah and Bee

Film ile sayfamızın önerileri sayesinde tanıştım. Vizelerin bir haftalık tatile girmesini kutlamak için film günümü ilan ettim ve insanın kendisinden korkmaması gerektiğini konu aldığı bu eserle karşılaştım. Sizlere izlenimlerimi aktarmaya çalışacağım. Tabiki spoiler vermeden!!!

Filmin Ana karakteri Akeelah Anderson , 11 yaşında küçük bir kız. Kelimelerle arası iyi olan bir öğrencidir. İmla dersinden hep tam not almaktadır. Fakat okulu asmasından dolayı sınıfta kalması an meselesi. Diyeceksiniz ki sürekli tam not alan öğrenci neden okulu asıyor.

Aslında bunun nedeni tüm milletlerde aynıdır. Her ülkede çalışkan çocukların yaşadığı büyük bir psikolojik problem. “Arkadaşları onunla inek, ucube diye dalga geçiyor”. O yaştaki çocuklar arkadaşları tarafından kabullenilmek isterken böyle bir tepkiyle karşılaşınca etrafa karşı çekingenliği artıyor ve içine kapanıyor. Akeelah’ da bu durumun içinde bir çocuk ve arkadaşlarının bu tavırları altında ya kendini sindirecek, ya da onların kendisine yeteneğinden ötürü saygı duymasını sağlayacak.

Akeelah’ın yeteneğini fark eden okul müdürü, Akeelah’ı Washington’daki heceleme yarışmasına katılması için ikna etmeye çalışır. Fakat Akeelah kafasında hala arkadaşlarının sözlerini düşünmektedir. “Ya benle dalga geçerlerse” . Akeelah yarışmaya katılmaya ikna olur fakat bir koça ihtiyacı vardır. Büyük yarışma için. Öncelikle bölge yarışmalarını kazanması lazım. Okul müdürü İngiliz dil bilimi öğretim üyesi Akeelah’a koçluk yapmak ister çünkü ondaki inanılmaz yeteneği görmüştür. Akeelah , Bee ile çalışmalara başlamıştır fakat sözcüklerin dünyasına girince korkmaya başlamıştır.

“En derin kaygımız yetersizliklerimiz değildir. En derin kaygımız tahminimizden öte güçlü olan yanlarımızdır. Kendimize şunu sorarız;  Bu kadar zeki muhteşem yetenekli ve harika olacak kadar kimim ki ben. Aslında neden olmayayım ki. Hepimiz içimizdeki tanrının görkemini göstermek için bu dünyaya geldi ve ışığımızı yansıtmamıza izin verdiğimizde diğerlerine de aynısını yapmasına izin vermiş oluruz.”  

Film de en etkileyen kısım olduğunu söylemeliyim. Kendimizden korkmamız gerektiğini, cesaretimizin başkalarına cesaret kaynağı ümit kaynağı olabileceğimizi söylüyor.

Yazımda daha fazla filme devam etmeyeceğim çünkü spoiler’a girer. Film de siz kendinize güvenip sağlam adımlar basarsanız bir süre sonra insanlar sana saygı duymaya başlar ve size bu yolda yardımcı olurlar. Akeelah’ın bu yoldaki mücadelesini izleyeceğiniz bir film .

İyi seyirler…