Not: Bu yazı ilk olarak kişisel blogum muratbilginer.net sayfasında 2013 yılında yayınlanmıştır. Küçük revizyonlarla tekrar sizlere sunulmuştur.

Merhaba herkese. Bu yazımda döngüler konusuna gireceğiz.

DÖNGÜLER(LOOPS)

Biz program yada algoritma yazarken eğer bir adımın birden fazla tekrarlanmasını istiyorsak döngüler kavramını kullanırız. Peki döngü mantığı nedir ve nasıl çalışır.

Döngüler genellikle bizim belirleyeceğimiz bir sayaçla istediğimiz şart sağlandığı sürece bu sayaca bağlı işlemlerin birkaç kez tekrarlanması esasına dayanır.

Kısaca şöyle denebilir. Bir koşul sağlandığı sürece, bir grup işlemin tekrarlanmasıdır.

SORULAR

 1. 1 den 5 e kadar olan sayıları sırayla ekranda yazdıran algoritmayı yazınız.
 1. Başla

 2. x=1

 3. Yaz x

 4. x=x+1

 5. Eğer(x<6) GİT 3

 6. Bitir

SORU AÇIKLAMA

Algoritmada ilk olarak x başlangıç değerini atadık. Bu x başlangıç değeri aynı  zamanda bizim algoritma içinde döngümüzü sağlayacak olan şartını koşacağımız sayacımız oldu. Daha sonra döngü her bir kere dönüşünde sayacımızı 1 artırdık. Ve bunu x<6 şartı sağlandığı sürece tekrarladık. x 6 ve 6 dan büyük olduğu andan itibaren algoritma döngü şartı sağlanmadığı için duracaktır. Ekranda şu şekilde bir çıktı alacağız.

1 2 3 4 5

Şeklinde yazacaktır.

 1. 1 den 10 a kadar olan tek sayıların toplamını bulup ekranda yazdıran programın algoritmasını yazınız.
 1. Başla
 2. say=1, top=0
 3. top=top+say
 4. say=sayı+2
 5. Eğer (sayı<=10) GİT 3
 6. Yaz top
 7. Bitir

SORU AÇIKLAMA

Eğer program bir dizi işlem sonucunda bizden toplam istiyorsa ilk başta toplam için toplama ifadesinin etkisiz elemanı olan 0 değeri  atanmalıdır. Eğer çarpım isteniyorsa da çarpım ifadesinin etkisiz elemanı olan 1 değeri ilk değer olarak atanmalıdır.

 1. n! İşlemini yapan programın algoritmasını yazınız.
 1. Başla
 2. Oku n
 3. say=1, fakt=1
 4. Eğer (n==0 veya n==1) ise fakt=1 GİT 8
 5. fakt=fakt*say
 6. say=say+1
 7. Eğer (say<=n) GİT 5
 8. Yaz fakt
 9. Bitir

SINIRI BELLİ OLMAYAN DÖNGÜLER

Döngünün kaç kez döneceği belli değildir.döngünün devam şartı döngü içerisinde döngü şartını değiştirecek bir duruma bağlıdır yada döngünün devam edilip edilmeyeceği sorusuna bağlıdır.

Bu konuyu anlamak için şu soruyu çözebilirsiniz.

Soru :Klavyeden  Hayır  (H) cevabı girilene kadar , klavyeden girilecek sayıların toplamını  bulup ekrandan yazdıran programın algoritmasını yazınız.

İÇ İÇE DÖNGÜLER

Bir  takım ifadeyi gerçekleştirmek için çoğu zaman ard arda döngü ifadeleri kullanmamız gerekebilir. İşte bu şekilde oluşturacağımız döngüler iç içe döngüler olacaktır.

 1. İçteki döngü dıştaki döngünün bir komut satırı gibidir.
 2. Birbirini hiçbir şekilde kesmezler.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.