Algoritma Nedir ?

Merhabalar. Bu yazımda Algoritma Nedir ? Ne için kullanılır, programlamayla bağlantısı nedir konularından bahsedeceğim.

Algoritma Ne Demek ?

Karşılaştığımız bir sorunu çözmek ya da belirli bir hedefe varabilmek için planlanmış yolda uygulanan, takip edilen basamaklara algoritma denir.Algoritmaların başlangıcı ve sonu vardır. Amaca ulaşmak için uygulanacak çözüm yöntemleri ve bunların sıralaması belirlenir. Daha sonra ise bu adımları takip ederek en mantıklı çözüme ulaşılır. İlk algoritma El Harezmi’ nin “Hisab-el Cebir ve El Mukabala” kitabında sunulmuştur. Matematikte ve bilgisayar birimlerinde sıklıkla karşımıza çıkmaktadır.

Algoritma Ne İçin Kullanılır ve Ne İşe Yarar ?

Matematikte bir sonuca ulaşmak için takip edilmesi gereken işlem basamaklarını belirtirken algoritma kullanılır. Algoritmalar yazılımdaki her yerdedir. Oynadığımız oyunlar, mobil oyunlar, web siteleri, robotlar ya da çevrimdışı yapılan tüm işlemler buna örnek verilebilir. Gelin şimdi algoritmanın programlama ile ilişkisini inceleyelim.

Algoritma ve Programlama Arasındaki Bağlantı

Programlama konusundan bir sonraki yazımda bahsedeceğim fakat öncesinde bir bakmamızda fayda var.Tüm programlama dillerinin temelinde algoritma vardır. Algoritmalar, programlama dilleri vasıtası ile kullanılır hale gelirler. Programda kullanılan dil ne olursa olsun algoritması olmayan program yoktur.Algoritmanın işlemesi için dışarıdan gelen tüm girdiler “Değişken” olarak adlandırılır. Döngüler ve işlemler, bu değişkenler üzerinden gerçekleşir. Ayrıca algoritmadaki olası tüm ihtimaller net olmalı ve hepsi belirtilmelidir.

Akış Diyagramları

Algoritmalar kağıda basit şekilde yazılabilecek kadar sade ve net olmalıdır. Metin olarak düz yazı ile veya akış diyagramları ile gösterilebilirler. Akış diyagramları, algoritmanın işleyişini neden-sonuç ilişkisi göstererek sırayla aktarılmasını sağlar.

Basit bir algoritma örneği ile bunu pekiştirelim ve yazımızı bitirelim.

Kullanıcı tarafından belirlenen 2 farklı sayının ortalamasını alalım.

Algoritmadaki değişkenlerimiz: x, y, sonuç

Adım1: Başla

Adım2: x sayısını gir.

Adım3: y sayısını gir.

Adım4: sonuç = (x+y)/2 işlemini yap.

Adım5: sonuç değişkenini göster.

Adım6: Dur. (son)

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.