Alibaba Kurucusunun Başarı Hikayesi

 

Merhaba, bugün e-ticaretin öncü şirketlerinden olan Alibaba.com’ un kurucusu Jack Ma’nın hayat hikayesine gelin, hep birlikte göz atalım.

Dünyaca ünlü, e-ticaretin öncülerinden Alibaba’ nın kurucusu Jack Ma, şirketini bugünlere getirene kadar oldukça zor ve bir hayli engebeli yollardan geçmiş. Başvurduğu her iş, her okul ona olumsuz yanıt vermiş. Ama o her seferinde bembeyaz bir sayfa açıp hedefe doğru emin adımlarla ilerlemiş. Jack Ma, karşımıza çıkan zorluklarda pes etmememiz gerektiğinin en önemli örneğidir.


Jack Ma, asıl adı Ma Youn’dur ve 1964 yılında Çin’in Hangzhou şehrinde iki yerel sanatçının çocuğu olarak dünyaya gelmiştir. Jack Ma hayatının neredeyse her döneminde pek çok kez başarısız olmuştur. İngilizceye olan merakı sayesinde sabah erkenden kalkıp İngilizcesini geliştirmek için de turistlere gönüllü rehberlik yaparmış. İki kez üniversite sınavında başarısız olmasının ardından 3. denemesinde, İngilizce öğretmenliği bölümünü kazanmış. Üniversiteyi bitirdikten sonra başvurduğu 30 işin 30undan da olumsuz yanıt almış. Bu durumda yılmamış, denemeye devam etmiş. O yıllarda Çin pazarına yeni giriş yapmaya hazırlanan KFC için 25 kişi başvuruda bulunmuş fakat yalnızca Jack olumsuz dönüş almış.

Fakat o yine de yılmamış, yönünü Amerika’ ya çevirmiş. Eğitimi için Harvard Üniversitesi’ ne 10 kez başvuru yapmış ve her seferinde olumsuz yanıt almış. Peki pes etmiş mi? Tabi ki hayır, eğer etseydi şu an Alibaba’ dan konuşuyor olmaz Jack’ de dünyanın en zengin 18. Çin’in ise en zengin insanı olmazdı. Tüm başvuruların olumsuz sonuçlanmasına rağmen pes etmeyip ayda 15 dolar gibi düşük bir fiyat karşılığında ders vermeye başlamış. Bu öğretmenlik 5 yıl kadar sürmüş.

1995 yılında Amerika’ya gitmeyi başaran Jack, burada internetle tanışmış fakat internetin ne işe yaradığını anlaması biraz zaman almış. O dönemlerde internet Çin’de Amerika’daki kadar yaygın ve gelişmiş değildi. 1999 yılında ülkesine döndüğünde aklındaki fikirleri gerçekleştirmeye başlamış. İnternetin gelecekte önem taşıyacağını ta o zamanlarda fark eden Jack bir site kurmuş. Evet bu site hepimizin bildiği Alibaba.com. Sitenin ismi, Ali baba ve kırk haramilerden ilham alınarak düşünülmüş. A harfi ile başlıyor olması da ayrı bir avantajı olmuş. Böylece Alibaba.com serüveninin 1999 yılında, 100.000 dolar gibi düşük bir bütçeyle ilk adımları atılmış.


İlerleyen zamanlarda şirketine finansman arayan Jack, Amerikalı yatırımcılar tarafından deli gözüyle bakılıyormuş. Jack Ma’nın bununla ilgili güzel bir sözü var: “Biz deliyiz fakat aptal değiliz.”
Kısa sürede önemli başarılara imza atan site, dünyada neredeyse herkes tarafından bilinip kullanıyor. Şirketin yıllık cirosu 300 milyar dolar.

Son olarak Alibaba’nın diğer verilerine bakacak olursak;
• Geçtiğimiz yıl New York Borsası’nda işlem görmeye başladı
• Dünya tarihinin en büyük halka arzını gerçekleştiren Alibaba’nın değeri 227 milyar dolara çıktı ve Facebook’u bile geride bıraktı.
• 2001 yılında Amerikalı Yatırım sermayelerinden 5 milyon dolar istediğinde reddedilen Jack Ma, bu halka arzda 21,8 milyar dolar gelir sağladı.
• Siteye günde 100 milyon kişi bir şeyler almak için giriyor
• Çin’de direk ve indirekt olmak üzere 14 milyon kişiye iş imkânı sağlıyor
• Jack Ma’ nın apartmanında 18 kişi olarak başlayan ekip bugün 4 büyük kampüste 30 bin kişi olarak yoluna devam ediyor.
• Jack Ma, Çin’in en zengin adamı, dünyanın ise 18. en zengin adamı
• Jack Ma, Forbes’a kapak olmuş ilk Çinli iş adamı.

Bugünkü yazımda Alibaba.com’ un kurucusu Jack Ma’ nın karşısına çıkan tüm olumsuzluklara boyun eğmeyerek tüm bunları geride bıraktığı, başarı öyküsüne değinmiş olduk.
Bir diğer yazımda görüşmek dileğiyle. Hoşça kalın.