Create modülü

Create modülü sistem simülasyonunda sistemde hareket edecek olan ana varlığın üretimini sağlar. Sisteme belirlenen aralıklarla varlık üreten modüldür. Ayarlarını verinize göre ayarlayabilirsiniz. Ayarları aşağıda gördüğünüz  ekrandan ayarlanmaktadır. Modül üzerine çift tıklandığında açılır.

 

 

Name : Modülün ismidir.

Entity Type = Üretilen varlığın ismidir.

Time between Arrivals

Type:

  • Random(EXPO) : Ortalaması kullanıcı tarafından belirlenen üstel (Exponential) dağılıma uygun varlık üretir.
  • Schedule              : Belirlenen bir plana(schedule) göre varlık üretir. Mesela günün belirli saatlerinde varlık  üretilecektir. Bu sefer   “schedule” kullanmak daha uygundur.
  • Constant             : Kullanıcı tarafından girilen sabit sayıda bir değer üretir. Örneğin günde bir sefer 30 tane varlık üreteceksin. “Constant” kullanman daha uygun olacaktır. Şöyle anlatayım. MR randevusu olan hastaların hepsini sabah saatlerinde çağırıyor hastane. Bu gibi durumlarda constant kullanılmalı.
  • Expression         : Belli bir dağılıma uygun şekilde gelen varlıkların üretiminde bu tercih edilmelidir.

Type olarak “Random” veya “Constant” seçilmesi halinde “Value” ve “Units” kısımları açık kalıyor. Burası gelişler arası zamanlari belirler. Value olarak “1” tanımladınız unit olarakta “hours” seçildi. Her bir geliş arası 1 saat olarak tanımlanmış demektir.

Type olarak “Expression” seçtiğinizde hemen yan tarafındaki expression kısmına input analyzerını sonucunu sağ tıklayıp build expression’a basarak oluşturabilirsiniz veya bilinen dağılımı oradaki hazır dağılımları kullanabilirsiniz.

Entities per Arrival : Her bir gelişte kaç adet varlık üretileceğini gireceğiniz kısımdır.

Max Arrival : Maksimum geliş sayısını gösterir. Bu kısıma girdiğiniz sayı adedince geliş sağlandığında başka geliş sağlanmayacaktır.

First creation kısmına gireceğiniz sayı ilk gelişin üretileceği zamandır.

Process modülü

 

Process modülü sistemdeki varlığın işlendiği süreçleri modelleyebilmemiz için var olan bir modüldür.  Modellenecek işlemin süresinin nasıl bir davranışı olduğunu bildiğimiz sürece process modülü işimize çok yarayacak bir modüldür. İşlemin davranışını istatiksel analiz yoluyla bulabiliriz. Process modülünü sistemimize göre uyarlarken neyin ne olduğunu bilmemizde fayda var.

 

 

 

Yukarıda görselde gördüğünüz kısımları anlatmakla başlayalım.

Name: Sürece verdiğimiz isimdir. Ayrıca “process modülünün üstünde gözükecek yazıdır.

Type: Süreci alt model veya standart model olarak tanımladığımız kısımdır. Genellikle standart olarak seçilir.

Logic : İşlemin mantığını ifade etmek için olan kısımdır. 4  farklı mantık vardır. Delay, Seize Delay, Seize Delay Release , Delay Release.

  • Delay : Delay kelime manası ile gecikme demektir. İşlemin süresini geçen zaman olarak tanımlar ve sadece zamanı ilerletip işlemi bitiren olaylarda delay kullanılır. Bir örnekle ifade edeyim. Bir kavşağı modelliyorsunuz. Araçlar gelip geçiyor. Aracın o mesafeyi geçmesinin süresi belli bir dağılıma sahip. Delay type kısmını dağılıma göre seçiyoruz. Gelişler sabittir hep 10 dakikadır. Delay Type “constant” olur. Value kısmına “10”, units kısmına “minutes” seçilir. işlem tamamlanır.
  • Seize : Seize kaynakların kullanıldığı durumlarda devreye girer. Seize kaynakların tutulmasını sağlar. Seize kullanıyorsanız modül sizden kullanılacak bir kaynak isteyecektir. Örnek vererek açıklayayım. Hastaneye geldiniz. Hasta olarak siz bir varlıksınız. Muayene olarak o an doktorla muayene odasını meşgul edeceğinizden 1 adet doktor ile 1 adet muayene odası kaynağını tutacaksınız.
  • Release : Seize ile tuttuğunuz kaynakların ( resources) serbest kalmasını sağlayan kısımdır.  Kullanılan kaynağımızın durumu meşgulden boşa çıkartacaktır.State: busy —> idle

 

Seize Delay Release mantığı en çok kullanılan mantıktır.

Yazardan Not: Modülleri tanıtma yazılarım biraz sıkabilir fakat kendi yaşadığım bir problemdi bu modülleri tam anlamıyla anlatan bir yazı bulamamak. O yüzden parçaların ne manaya geldiklerini anlattıktan sonra sizlere farklı modelleme örnekleriyle geleceğim.

İletişim için : byucel@industryolog.com ‘ a mail atabilirsiniz.

Diğer Arena yazıları için tıklayınız.