Input Analyzer nedir ?” sorusuna cevap vermekle başlayalım. Input Analyzer , hali hazırda bulunan verilerimizin istatistiksel analizlerini, dağılımlarını tanımlayıcı istatistiklerine ulaşabilmemizi sağlayan pratik bir araçtır. Gerçek bir sistemi simüle ederken o sistemin özelliklerini ancak istatistiksel olarak tanımlayabilirsiniz. İstatistiksel analiz yapan bir çok “Input analyzer” gibi araçlar var.Minitab,Matlab, R studio ve SPSS gibi belki bilmediğim bir sürü araç vardır.  Simülasyon yaparken Input analyzer kullanmanız sizin için daha doğru olacaktır. Çünkü “Input Analyzer” Arena’ın kendi içinde bulundurduğu bir opsiyondur ve modellemeyi de Arena’da yapacağınız için simülasyonun daha doğru sonuç vermesi için Input Analyzer daha elzemdir. Input Analyzer kullanmanızın diğer bir artısı ise Arena’da kullanacağınız dağılımı “expression”” kısmına yazmanız gerektiği gibi üretecektir. Sizi syntax hatalarından koruyacaktır. Neden Arena simülasyonunda “Input Analyzer” kullanmanız gerektiğini anlattığımıza göre sıra nasıl kullanacağımıza gelsin.

Input Analyzer Kullanımı

Input Analyzerı arena’nın içinden Tools —> Input Analyzer ı seçerek açabilrsiniz. Arama kutucuğuna Input Analyzer yazarakta açmanız mümkündür. Açtığınız zaman aşağıdaki resimdeki gibi bir arayüzle karşılaşacaksınız.

 

Üstteki durum çubuğundan file —> new diyerek analiz ekranı açacaksınız.

Burdan sonra verilerinizi programa girmeniz gerekecektir. Analizi yaptırabilmek için verileriniz bir txt veya word dosyasına aktarmanız gerekmektedir.  Eğer word’de oluşturuyorsanız formatı text only yapmanız gerekmektedir.File —-> Data File —> Use Existing’e tıklayarak kayıt etmiş olduğunuz dosyayı seçerek sisteme yüklediğiniz an size tanımlayıcı istatistiksel özellikleri sıralamaya başlayacaktır.

Bu veriler her zaman işimize yaramayabilir. Verilerimizin hangi dağılıma uygun olduğunu bulmamız için veriyi fit etmemiz gerekmektedir. Aşağıdaki resimde işaretlemiş olduğum kısımdan “Fit All” dan istenilen dağılıma ulaşabilirsiniz.

Resimde gördüğünüz gibi verimiz uniform dağılıma yani tekdüze dağılıma sahipmiş. Expression kısmında yazan dağılımı genelikle process veya delay modüllerinde expression kısmında kullanıyoruz.

Umarım yardımcı olmuştur. Her türlü sorunuzda yardımcı olmaya çalışırım. Bir hatam varsa düzeltmem için bir fırsat verin, ulaşın. İletişim için : byucel@industryolog.com ‘ a mail atabilirsiniz.

Diğer Arena yazıları için tıklayınız