Asaletin Tanımı: Mercedes-Benz

 

Merhabalar. Bu yazımda sizlere belki de çoğumuzun hayallerini süsleyen Mercedes otomobillerinin tarihçesini anlatacağım.

Mercedes-Benz, hepimizin bildiği gibi yüzyılı aşkın süredir otomobil üreten bir Alman şirketidir. 1890’lı yılların başlarında Karl BenzBenz&Cie isimli firması kurdu. 1890’lı yılların sonuna doğru Gottlieb Daimler de kendisine ait olan Daimler Motoren Gesellschaft isimli firmasını kurdu. Belki de bu iki şirketin beraber olağanüstü bir ortaklığa imza atacaklarından haberleri yoktu.

Gelelim Mercedes isminin hikayesine… Avusturya’nın Nice başkonsolosu Daimler’in otomobil fabrikasını ziyaret eder. Ve oradan bir otomobil alır. Fransızlar için önemli bir kişilik olan başkonsolos otomobili sayesinde büyük ilgi odağı olur. Otomobiline hayran kalan başkonsolos kendi kızının adını taşımasını istediği bir araba daha satın alır ve Nice’de bir yarışa katılır ve birinci olur. Bu yarıştan sonra da 36 adet daha kendi kızının adını taşımasını istediği otomobil satın alır. Bu istek otomobillerine isim vermede zorlanan Daimler için de bir fikir olmuştur. Yani bundan sonra Daimler otomobillerine başkonsolosun kızının adını, yani MERCEDES adını koyacaktı.

 

Mercedes dünyaya kendini içten yanmalı motorların babası olarak tanıtmıştır. Dünya’da ilk kez bu tarz motoru Mercedes-Benz şirketi üretmiştir.

 

Daimler 1908’de Almanya Grand Prix’in kazandı, ancak bu başarının kutlamaları kısa sürdü. Çünkü artık 1. Dünya Savaşı başlamıştı. Alman ordusu da araba talebini karşılamak için Benz&Cie ve Daimler Motoren Gesellschaft şirketlerini birleştirdi. Uzun süre yeni isim düşünen Benz ve Daimler son olarak Mercedes-Benz ismini şirkete koydular. Şirketin simgesi ise Karl Benz’in fabrika kuruluşunda şirkete astığı yıldızdan ve Daimler’in yuvarlak içindeki Mercedes yazılı ambleminin birleşiminden oluşmuştur.

Mercedes, bugün dünyanın dört bir yanında iyi bilinen ve tanınan bir marka. 5 farklı alanda ürettiği yüzlerce araç ve alt modelleriyle kendine has bir yerin sahibi. Otomobil, hafif ticari araçlar, kamyonlar, şehir içi toplu taşıma otobüsleri ve şehirler/ülkeler arası yolcu otobüsleriyle gün geçtikçe büyüyen, gelişen Mercedes, son yıllarda teknolojiye hızla ayak uydurarak, daha geniş bir alana yayılmayı ve daha yüksek özellikli araçlar üretmeyi hedefliyor.

Okuduğunuz için teşekkürler. Diğer yazımda görüşmek üzere…