Asansör Konuşması Nedir?

Merhabalar,

Günümüzde ihtiyaçlarını doğru tanımlayabilme ve kendini ifade edebilme büyük önem oluşturmaktadır. Özellikle bir fikrimiz var ve ona destek sağlamak istiyorsak bu daha da anlam kazanmaktadır. Bunu sağlamaya yarayan asansör konuşması kavramını hiç duydunuz mu? Bu yazımda kavram açıklaması ve detaylarına yer vereceğim.

Adından da anlaşılacağı gibi bir kattan gideceğin yere kadar geçen dar bir zaman aralığında örneğin bir yatırımcıya kendini tanıtma, işini tanımlama ve istenen şeyin tam olarak ne olduğunu gereken detayda verebilme asansör konuşması olarak tanımlanmaktadır. Burada önemli olan husus karşıdakinin dikkatini çekmeyi başarabilmektir. Bu sayede yatırımcıda merak uyandırarak ikinci görüşme yapma imkanı sağlanabilir.

Kişide yaratılacak ilk izlenim önemlidir. Kendini tanıtmaktan başlayıp konuşma sonlanana kadar merak uyandırıcı cümleler kullanılmalıdır. Böylelikle karşıdaki kişi de soru sorma isteği oluşur ve ilgi alanına girmiş oluruz.

Nelere dikkat edilmelidir?

Asansör konuşması fark edileceği üzere çok kısa bir zaman dilimini kapsamaktadır. Yaklaşık 60 saniye süren bu zamanda konuşulması gereken konular etkili ifade edilmelidir. Bunun için de yapılacak konuşma önceden hazırlanmalıdır. Çünkü ne kadar düşünülse de konuşma esnasında planlanan her cümle akıldan uçabilir. Bu ihtimalin ortadan kalkması için konuşmanın önceden planlanması gerekir. Hatta ilk adım olarak her şeyiyle bir kağıda yazılmalıdır. İncelendikçe asıl üzerinde durulması gereken kısımlara odaklanıp yazıda sadelik sağlanabilir.

Konuşmanın gidişini belirleyecek olan kısım nasıl başladığımızdır. Girişi dikkat çekici olan konuşmalar da karşı tarafta oluşacak merak duygusu ilgi odağı olmamızı sağlayabilmektedir. Bu sebeple konuşma iyi düşünülerek tasarlanmalıdır.

Ne istediğimizi anlatırken bunu ne için istediğimizi de ifade etmemiz gerekir. Bu da işini tam anlamıyla bilmekten gelir. Derdimizi anlatırken gereksiz kelimelere yer vermeden doğru ifade edebilirsek işe olan hakimiyetimiz de kanıtlanmış olur. Sonuçta ne yaptığını bilen insanlarla iletişim kurmak tercihler arasındadır.

Bazen ilgiyi artırmak ve merak uyandırmak adına anlattığımız olayları süsleme ve biraz olsun abartma ihtiyacı duyarız. Bunun ayarı iyi yapılmadığında ters etki yaratabilir ve bizi dinleyen kişinin uzaklaşmasına sebep oluruz. Her ne kadar ilgiyi artırmak adına bu yola başvurma ihtiyacı duysak da doğru kelimeleri seçemiyorsak bu durumdan kaçınmamız gerekir. Fikir her ne kadar kıymetli olsa da ifade ediş şekli yüzünden elimize geçebilecek fırsatı kendi elimizle uzaklaştırmış oluruz.

Düzenimize bakacak olursak karşı taraftan bir şeyler beklerken hep kendi isteklerimizi anlatırız. Karşı tarafta kendi adına beklenti içindedir. Bu bağlamda iki tarafı da düşünerek ikna edebilecek konuşmalar yapmamız gerekir. Konuşma içine onları çekemezsek sıkılıp dinlemezler.

Tüm bunları yaparken kendimize olan güvenimiz de yerinde olmalıdır. Rahat iletişim sağlayabilmek için önemli bir adımdır. İletişim ortamının sakin olması, kendimizi rahat ifade etmemiz de bize yardımcı olur. Yaptığı işe güvenen insanın ikna etme olasılığı da daha fazla olur.

Dikkat edilmesi gerekenleri göz önüne alarak konuşma hazırlığımızı yapmak iletişim esnasında büyük kolaylık sağlayacaktır. Bu konuşmanın ön hazırlığını yapmak çok önemlidir. Kendimizi kontrol edebilmek ve ne anlatmamız gerektiğinin bilinmesi, fikrini iletecek girişimci için avantaj sağlayacaktır. İfade verimliliğini her alanda kullanabilmeniz dileğiyle. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…