Aslında Pazarlama Nedir?

 

Merhaba, bugün sizlere; merak ettiğim, tam olarak zihnimde canlandıramadığım departmanlardan olan pazarlamadan bahsetmek istiyorum. Bir endüstri mühendisi olarak pazarlama nasıl yapılıyor, tam olarak ne anlama geliyor, aklımı çok kurcalıyordu. Ben de katıldığım bir seminerden çok keyif aldım ve bu sorulara da yanıt buldum. Gelin, hep birlikte pazarlama departmanını inceleyelim.


Pazarlama Nedir?
Pazarlama, insan ihtiyaçlarından doğan boşlukları bunlara uygun olarak karşılayabilecek ürün veya hizmetler ile müşteri üzerinde algı yönetimi yapıp değer yaratmaktır, fakat manipülasyon değildir, yanlış anlaşılmasın.

Pazarlama daha çok, ürün oluştuktan sonra yapılıyor gibi gözükse de bu durum sanılandan farklıdır. Şöyle ki; pazarlama, üretimden önce başlayıp üretim sırasında, satış anı ve satış sonrasında da devam eden bir eylemdir.

Özetle pazarlamanın amacı, hedef kitlenin istek ve ihtiyaçlarını önceden tahmin edip bunu bir ürün veya hizmet aracılığıyla kar ile taçlandırmaktır.

Bu yüzden de iyi bir pazarlamacı iyi bir gözlemci olmalıdır. Tüketicinin istek ve gereksinimlerine dikkat etmeli. Ayrıca ürünü sunacağı pazarı; politik, ekonomik, siyasi ve teknolojik açıdan iyi analiz etmelidir.Aslında Pazarlama Nedir ?

Pazarlamanın 4P’si Nedir?
Pazarlama dünyasının yapı taşı olan 4P modeli Philip Kotler tarafından geliştirilmiştir. Ürün çeşitliliğinin artması, hızlı gelişen ve değişen teknolojik yenilikler pazarlamaya olan talebi arttırmış. Philip Kotler de bu durumla baş edebilmek adına, şirketin pazarlamaya nasıl ve nereden başlayacağına, artan rekabete nasıl tedbir alınacağına karşın bir pazarlama karması olarak pazarlamanın 4P’sini geliştirmiştir.


1)Ürün (Product)
Hammaddelerin belli aşamalardan geçirilip işlendikten sonra bir araya getirilmesiyle ürün oluşur.
Pazarlamanın olması için ürüne ihtiyaç vardır ve ürünü iyi tanıyarak içeriğine, özelliklerine hakim olmalıyız. 2)Fiyat (Price)
Bir ürünümüz var ve artık ona, uygun bir fiyat belirlemeliyiz. Bu fiyat belirlenirken pek çok faktör rol oynayabilir. Mesela; üretim maliyetleri, piyasadaki rakiplerin biçtiği fiyat, hitap edilen kitleye göre fiyatlandırma vs.
3)Dağıtım (Place)
Fiyatlandırdığımız ürünü, artık müşterilerin ihtiyacını en kolay ve en doğru zamanda karşılayabilecekleri ve onlara ulaşabilecekleri pazara sunmalıyız. Müşterilerin ürüne ulaşması oldukça önemlidir çünkü ürünümüz ne kadar harika olursa olsun, müşteri ürüne ulaşmakta zorlanıyorsa bir diğer alternatifi değerlendirmesi kaçınılmaz olacaktır.
4)Tutundurma (Promotion)
Ürünümüzü fiyatlandırdık ardından müşterilerimiz için konumlandırdık. Şimdi sıra geldi müşterilerimizin akıllarına gelip akıllarında kalıcı olmayı sağlamaya. Müşterinin ürünümüzden haberi olmalı ki ürünümüzü pazarlayabilelim. Bu yüzden ürünümüzü tanıtmalıyız. Bunun için de reklamlar, indirimler, duyurular, sosyal medya gibi çeşitli mecralardan faydalanabiliriz.


Özetleyecek olursak; eğer pazarlama da çalışıyorsak tüketiciyi iyi tanımalıyız, hedeflerimizi net olarak belirlemeliyiz, hitap ettiğimiz kitledeki fırsatları gözlemleyip buna göre strateji geliştirmeliyiz.

Bugünkü yazımızda, pazarlama dünyasına giriş yaptık ve genel bilgiler edinerek soyut kavramları somutlaştırdığımızı umut ediyorum. Bir sonraki departman yazımızda görüşmek üzere. Hoşça kalın.