Barkod Otomasyon Sistemleri

 

Merhabalar, bu yazımda hayatımızın bir çok alanında karşımıza çıkan ve gün geçtikçe türevlerinin de yaygınlaştığı barkod sisteminden bahsedeceğim. Keyifli okumalar..

İşletmelerde genellikle en büyük sorun olarak karşımıza iş yeri düzensizliği ve ürün takibinin karmaşıklığı çıkmaktadır. Özellikle teknolojiye ayak uydurma çabasında olan birçok işletme, otomasyon sistemlerine geçmeye çalışmaktadır. Bu otomasyon süreçlerinin aşamalarından biri de barkod otomasyonudur. Barkod, dikine çizgi ve aralıklardan oluşan verilerin farklı bir ortama aktarılmasını sağlayan sistem türüdür. Ürünlerin bilgilerinin bilgisayara aktarılmasını okuyucu araçlar ile sağlayan bir sistemdir. Farklı kalınlıklardaki bu dikine çizgiler ve boşluklar barkod okuyucu tarafından algılandığında o barkoda sahip ürüne ulaşılmaktadır.

Düzensiz ve karmaşık ürün depolarının, ürünlerin, giriş ve çıkışların takibini yapabilmek için kullanabilen barkod sistemi işletme içi düzeni sağlayarak iş yürürlülüğünde büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Barkod sistemi aynı zamanda ürünlerin durumunu takip edebilmemizi ve stok ile üretim durumunu kontrol altında tutabilmemize de olanak sağlar.

Barkod sistemi ürün kimliği şeklinde tanımlanabilir. Böylelikle her ürün kimliğine göre gruplara ayrılıp ilgili grupta da stok durumunun takibi sağlanarak işletme için gereksiz iş yükünü hafifletmektedir. Bu ürün kimlikleri ürün ağacı hazırlamada da kolaylıklar sağlamaktadır. Aynı zamanda gruplandırılan bu ürün kimlikleri çıktısı alınarak işletmede etiket sistemine geçişi de sağlayacaktır.

Stok ve üretim takibini çok basit birkaç adımla sağlayan barkod sistemi ile gerçekleştirilen her işlem ayrıntılarıyla görülebilir. Ürünlerin hangi süreçte ne gibi işlemlerden geçtiği veya geçeceği de bu sistem ile incelenebilir. Bu şekilde işlemler hızlanacağı için zamandan tasarruf edilmiş olacaktır. Kullanımı kolay ve anlaşılabilir olduğu için ayrı bir eğitim de gerektirmemektedir. Bu nedenle kurulum maliyeti de daha düşük olmaktadır.

Muhasebe ve satış programları ile de entegre çalışabilen barkod sistemleri aynı zamanda, maliyet analizi yapılmasına da imkan tanımaktadır. Maliyetlerin takibi, tedarikçi ve müşteri bağlantısı, tedarik edilen ürün takibi gibi bilgilerin analizi de kolaylıkla gerçekleştirilebilmektedir. Hem maliyette ciddi iyileştirmeler sağlayan hem de iş takibinin kolayca yapılmasına olanak sağlayan barkod sistemi, özellikle kurumsallaşma yolunda ilerleyen işletmeler için otomasyon sistemlerine geçişte güzel ve büyük bir basamak olarak karşımıza çıkmaktadır. Yani özellikle maliyeti düşürüp verimliliği artırmayı hedefleyen biz endüstri mühendisleri için biçilmiş bir kaftandır barkod sitemi. Umarım bu yazım sizler için yararlı olmuştur.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere. Sağlıcakla kalın..