Başabaş Noktası

 

Merhabalar,

Hayatlarımızda kimi zaman dönüm noktaları olabiliyor, bu yazımda sizlere kara geçiş noktamız olan başabaş noktasından bahsedeceğim.

BAŞABAŞ NOKTASI NEDİR?

Başabaş noktamız maliyetimizin ve gelirimizin eşit olduğu noktadır, bir bakıma zarardan kara geçiş noktamız diyebiliriz. Maliyetlerimiz sabit ve değişken giderlerden oluşur.

Değişken gider; bizim tükettiğimiz ürün ve hizmet ücretlerdir kısaca giderlerimizdir. Bunlara örnek vermek gerekirse: Bakım-onarım harcamaları, çalışanlara ödenen ücretler, enerji harcamaları, stok ve taşıma maliyetleri, hammadde ve malzeme alım harcamaları vb.

Sabit gider; işletmemizin işlevini yaptığı süre boyunca sahip olduğu sabit giderlerdir. Mesela; kira bedeli, vergiler, yıpranma payı(amortisman), sigorta gideri, makineler ve ekipmanların gideri gibi harcamalar bizim sabit gider kalemlerimizi oluşturmaktadır.

BAŞABAŞ NOKTASI NE İŞE YARAR?

Kısa vadeli finans yönetiminin planlanması için uygundur.

Başabaş noktası;  sabit ve değişken giderler toplamının gelirlere eşit olduğu noktadır. Kısaca gelirlerin giderlere eşit olduğu nokta. Eşitliğe kadar gelirler giderlerden düşüktür, eşitlikten sonra gelirler giderlerden daha yüksek olur. Durum böyleyken demek ki bizler kar hedefimize ne zaman ulaşacağımızı bilmek istediğimizde başabaş noktasına başvurabiliriz.

‘En düşük satış fiyatını veya üretim sevilerinin maliyetlerini hesaplamak istediğimizde, belirlenen kar seviyesine ne zaman ulaşabiliriz, kapasite arttırılmak istediğinde yeni satış fiyatı ne olmalı, gerekli sermaye miktarı ne kadardır’ gibi örnekleri arttırabiliriz. Bu soruların cevaplarını bulmamızda başabaş noktası bizlere yardımcıdır.

BAŞABAŞ NOKTASI NASIL HESAPLANIR?

Az önce de belirttiğim; “Gelirler giderlere eşittir.” Sözünü formülize edersek:

Miktar olarak hesaplamak istiyorsak:

Satış hacmi olarak hesaplamak istiyorsak:

Başabaş noktasının karın ve zararın sıfıra eşit nokta olduğunu artık biliyoruz. Başabaş noktası hedef karı bulmada yardımcı olur demiştik, onun formülü ise:

Başabaş noktası genel hatlarıyla ele almaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur. Okuduğunuz için teşekkür ederim.