Başarı Mı Mutluluk Getirir Yoksa Mutluluk Mu Başarı Getirir?

Merhabalar,

Nedir bu sürekli herkesin dilinde dolaşan mutluluk?  Başarılı olursak mutlu olur muyuz? Yoksa mutlu olursak mı başarılı oluruz? Bugün yazımda bu soruların cevaplarından, mutluluk ve başarının arasındaki ilişkiden bahsedeceğim.

İlk önce mutluluğun tanımından başlayalım. Mutluluk; hayattan keyif alma durumu ya da zihinsel ve duygusal olarak yeterli olma durumudur. Mutluluğun tanımı bu şekilde yapılmış ama bana göre mutluluğun tanımı kişiden kişiye değişir. Ben ise mutluluğun tanımını şu şekilde yapmak istiyorum: Aldığın nefesi hissedebilmek ve şükredecek en az bir şeye sahip olma halidir. Peki, hayatımızda mutlu olmak neden önemlidir? Tabi ki kendimizi daha iyi hissetmek için diyebilirsiniz, haklı olarak, ama bundan daha fazlası vardır. Mutluluk sadece yaşamdan keyif almamızı sağlamaz kişisel hayatımızda veya kariyer hayatımızda başarılı olmamızı etkiler.

California Üniversitesi’nde yapılan bir deneye göre; bir grup insan seçilmiş ve farklı yollarla katılımcıların mutlu hissetmelerini sağlamışlar. Çiçekler koklatmak, meditasyon yapmak, çikolata yedirmek, komik film izletmek gibi yöntemler denemişler. Kullanılan yöntemin farklı olması sonucu değiştirmemiş: Mutluluk başarının bir sonucu değil, aslında başarılı olmayı sağlayan şeydir.

Mutlu olmanın etkileyici faydaları bulunmaktadır. Mutluluk bireyleri daha sosyal kılmakta, diğer insanlarla ilişkileri daha kuvvetli, çatışma çözümlemede daha iyi ve bağışıklık sistemleri daha kuvvetli olmasını sağlamaktadır. Yani mutluluk insanların başarılı ilişkileri ve daha sağlıklı yaşamları olmasını sağlar. Araştırmalar mutluluk anlayışımızın %50’sinin genetik olduğunu ,%10’luk kısmının değiştirilmesi zor olan genel yaşam koşullarımıza geriye kalan %40’lık kısmının günlük davranışlarımızdan ve insanlar hakkındaki düşüncelerimize bağlı olduğunu ortaya koymuştur.

Günümüzde olumsuz düşünceleri yok sayarak sadece pozitif düşünerek mutlu olmayı amaçlayan yanlış bir inanış mevcuttur. Olumsuzlukları bastırmak acıyı azaltmak yerine daha da artıracaktır. Olumsuzluklara karşı dikkatimizi dağıtarak baş edebiliriz. Ailenizle vakit geçirmek, işinizle ilgilenmek, hobi edinmek gibi teknikler sizi kısa süreli memnun etse de uzun sürede çok etkisi olmamaktadır. Uzun süreli memnuniyetlik için çözüm ise çok basittir: Yazmak. Basit bir günlük tutmak uzun vadede memnun olmanızı, mutlu olmanızı, hayattan keyif almanızı büyük oranda etkileyecektir.

Güzel bir günlük tutmanıza yardımcı olmak için Prof. Richard Wiseman tarafından oluşturulmuş günlük yapısını sizinle paylaşacağım.

Pazartesi: Minnet

Günlük yaşamımızda minnet duyduğumuz birçok şey mevcuttur. Sağlıklı olmak, iyi dostlara sahip olmak, başımızı sokabileceğimiz bir evimiz olması minnet duyduğumuz şeylerden bazılarıdır. Ya da geçmişe dair hatırladığınız güzel bir anınız olabilir veya gün içinde yaşamış olduğunuz hoş bir olay olabilir. Yaşadığınız son haftayı gözden geçirip minnet duyduğunuz 3 şeyi yazınız.

Salı: Müthiş Zamanlar

Hayatınız boyunca yaşamış olduğunuz en güzel deneyiminizi düşünün. Sevdiğin şarkıcının konserine gittiğiniz, âşık olduğunuz, güzel bir filmi izlediğin anı gözünüzde canlandırın. O anda hissettiklerinizi ve düşüncelerinizi birkaç dakika ayırarak kâğıda dökünüz.

Çarşamba: Masal Gibi Gelecek

Gelecekte her şeyin yolunda gittiğini, hedeflerinize ulaştığınızı düşünün. Gerçekte olmak istediğiniz kişiyi de düşünerek masal gibi bir gelecek yazın tabi gerçekçi olmada fayda vardır.

Perşembe: Sevgili..

Hayatınızda sizin için çok önemli olan birini düşünün. Bu kişiye hayatınızı nasıl olumlu etkilediğini ve sizdeki yerini bahseden bir mektup yazın.

Cuma: Durumun Gözden Geçilmesi

Son bir haftanızı gözden geçirin ve iyi giden 3 şeyi not alın.

Sonuç olarak başarıya giden yol mutluluktan geçiyor. Mutluluk için de yukarıda bahsettiğim yöntemi uygulayabiliriz. Günlük tutmak için kendi hazırladığım aşağıdaki şablonu kullanabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.