Başarılı Olmak İçin ‘Yapılmaması’ Gerekenler

Merhaba,

Herkes yaptığı iş ne olursa olsun bu yolda çaba sarf edip sonucunda başarı elde etmek ister.  Bugüne kadar başarı elde edebilmek için yapılması gerekenleri sayısız kere görmüşsünüzdür. Bu konuya yapılması gereken değil de yapılmaması gerekenler penceresinden baksak nasıl olur? Tam da bu noktada sizler için yapılmayacaklar listesi hazırladım. Şimdiden keyifli okumalar.

Bahane üretmek: Başarısızlığın en büyük savunmacılarından olan bahane üretmek kişinin hatasını kabul etmeyip, sebebini başka olaylara yüklemesine yol açar. Oysa başarılı insan yaptıklarının sorumluluğunu alabilen insandır. Olumsuz sonuçlara rağmen hatasıyla yüzleşir ve bunlardan ders çıkarır.

Evet demek: Karınıza gelen her düşünceye evet demek uyumun göstergesi değildir. Bu sizi uzun vadede tekletebilir. Hedeflerinizi gerçekleştirme yolunda karşınıza çıkabilecek bazı fikir, düşünce ve istekleri reddetmek durumunda kalabilirsiniz. Böylece kendi planlarınıza öncelik tanıma imkanı yaratmış olursunuz. 

Kısa vadeli düşünmek: Bir fidanı düşünün. Onu ekerken özenli bakım ve sabır sonucunda ağaç olabilsin diye çaba harcarsınız. Başarı elde etmek istiyorsanız da aynı bu şekilde planlarınızı uzun vadeli düşünmelisiniz. Kısa vadeli düşünmek sağlıklı sonuçlar doğurmayabilir. Planı zamana yayarak daha doğru ilerleme sağlanır.

Mükemmeliyetçilik: Kimse mükemmel değildir. Siz ne kadar kusursuz iş yaptığınızı düşünseniz de eleştirecek bir yön bulurlar.  İyi iş ortaya koyanların eleştirisi de bir o kadar fazla olur. Meyve veren ağaç taşlanır atasözümüz aslında bu durumu özetlemektedir. Bu yüzden kişi eleştirileri düşünmeden ortaya kaliteli iş koymayı amaç edip bu yolda devam etmelidir.

Multitasking: Kelime anlamı olarak birden çok farklı eylemi gerçekleştirmeyi işaret eder. Uzmanlar tarafından bu olayın zararları da ortaya konmuştur. Örneğin IQ seviyesinin düşmesine sebebiyet verdiğini ifade etmektedirler. Aynı anda her işi yürütmeye çalışmak, hem çoğunda başarısızlığa hem de aradan bitebilecek işlerin yeterli kalitede olmaması sonucuna çıkar. Sonucun böyle olmasını istemiyorsak, bölünerek değil işleri bölerek çalışıp adım adım ilerlemek temel hedef olmalıdır.

Kontrolcülük: Yapılan işlerde her şeye bir kişi yetişemez. Böyle bir zorunlulukta yoktur. Tüm adımlar sizin kontrolünüzde gerçekleşmeyebilir. Bu aşamada hedef, üzerine düşen kısımla ilgilenip en iyisi olmaya çalışmaktır. Geri kalanı ilgilenen kişiye bırakıp kabullenmek yarar sağlayacaktır.

Tüm bunları yaparken kişinin kendine olan inancı da yüksek olmalıdır. Ne istemediğimize odaklanıp onları zihnimizden uzaklaştırırsak başarı yolunda en büyük adımı atmış oluruz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…