Benchmarking Nedir ?

Herkese merhaba,

Bu yazımda sizlerle iş hayatında birçok insanın kullandığı bir teknikten bahsedeceğim. Bu tekniğin adı Benchmarking. Tam Türkçe karşılığı olmasa da ‘Kıyaslama’ diyebiliriz. Şimdi Benchmarking’ in  tam tanımına bakalım. Benchmarking Nedir ?

Bir işletmenin performansını arttırmak için pazarda kendini ispatlamış ve performansı yüksek işletmelerin iş yöntemlerini inceleyerek kendi teknikleri ile kıyaslaması ve  bu kıyaslamadan elde ettiği bilgileri kendi işletmesinde uygulamasına ‘Benchmarking’ denir.

Benchmarking, aynı zamanda yapılacak işlem ve yöntemleri iki şirkette önceden planlar, böylece çıkara dayalı bir şekilde iki tarafın da zayıf noktalarını güçlendirebileceği bir süreç başlamış olur.

Bu süreci nasıl başlatabiliriz ve bu süreçte hangi adımları izlemeliyiz?

Sürece başlarken ulaşmak istediğimiz hedefleri ve şu anki konumumuzu belirlememiz gerekiyor. İlk adımı gerçekleştirdikten sonra bulunduğunuz konumdan daha üst seviyede kıyaslama yapabileceğimiz işletme seçilir. Eksik olduğunuzu düşündüğünüz veya geliştirmek istediğiniz alanlar belirlenir. Ekip çalışanları eğitimlerle desteklenir. Bu adımlar uygulanırken en önemlisi ise üst yönetimin kararlı bir şekilde süreci takip etmesidir.

Diyelim ki bu adımları uyguladık tüm bunlar bize ne katacak?

Bu noktada Benchmarking’ in bir çok avantajından bahsedebiliriz. Stratejik planlara daha hızlı ulaşılabilir, verimlilik artar ve hali hazırda örnek ve aynı süreçlerden geçen bir şirket olduğu için karşılaşılabilecek problemler önceden engellenir ve çözüme kavuşturulur. Bu da bize maliyet ve zaman açısından olumlu sonuçlar verir. Aynı zamanda iki şirket arasındaki ilişkiler doğrudan gelişir.

Benchmarking uygulayan ve bahsettiğim olumlu etkilerini gören birçok örnek şirket var. Bunlardan bir kaçından bahsedecek olursak;

Ford’un kurucusu Henry Ford, Chicago’da bir mezbahaya gittiğinde yürüyen bant üretim sistemini görüp uygulamıştır.

Xerox, Japon işletmelerinden esinlenerek uygulamalarını gerçekleştirmiş. Xerox bu yöntemle birim maliyetini önceki yılların yarısına indirirken, envanter maliyetleri %60 azaltmıştır.

Buraya kadar  Benchmarking’ in  hep avantajlarından bahsettik ve başarılı örnekleri inceledik fakat bazı hatalı uygulamalarda dezavantajlarını gözlemlemek de mümkün. Planlamanın iyi yapılmaması partner seçiminde yanlışlık, üst yönetimin yeteri kadar katkı sağlamaması ve bilgi paylaşımında yanlışlık ve isteksizlikte sürecin ilerleyişini olumsuz etkileyecek ve istenilen sonuçların alınamaması kaçınılmaz olacaktır. Aynı zamanda olası bir rakibe avantaj sağlıyor olma ihtimalimiz pazarda istenmeyen bir durumdur. Bu durumların ortaya çıkması genelde Benchmarking’ in yanlış yorumlanmasından kaynaklanır.

Benchmarking hakkında yanlış bilinenler!

Bu yöntemle tüm problemlerin hali hazırda olan bilgilerle hemen çözüleceği düşünülmemelidir. Tam tersi  gayret ve yaratıcılık ister. Yasal olmayan hiçbir bilgi edinilemez. Yalnızca onay alınarak bilgi elde edilebileceği unutulmamalıdır.

 

Sonuç olarak Benchmarking , ateşi tekrar tekrar bulmak yerine ateşi nasıl söndüreceğimizi öğrenmek diyebiliriz. Aynı durumlar için zaman harcamak yerine daha iyisi için uğraşılmalıdır. Tüm katılımcıların kazançlı çıktığı, deneyimlerin ve geçişlerin kolaylıkla sağlandığı hedeflere ulaşmada çok etkili bir yöntemdir. Adımları ve süreçleri doğru uygulanırsa olumlu dönütler rahatlıkla alınabilir.

Okuduğunuz için teşekkürler 🙂