Benchmarking

Merhabalar,

Bu yazımda benchmarking konusu ile karşınızdayım. Hayatımızda belli standartlar vardır ve bazen o standartlara göre yapacağımız şeyleri ya da ne yapmamız gerektiğini belirleriz. Peki ya bu standartları firmalara uyarlasak nasıl olur?

“Benchmarking” kelimesinin karşılığı dilimize tam olarak çevrilememiştir. Ama “örnek alma”, genellikle de “kıyaslama” olarak kullanılıyor. Bir işletmenin rekabet gücünü artırmak amacıyla başarılı diğer işletmelerin iş tekniklerini, kullandığı yöntemleri inceleyerek kendi şirket teknikleri ile kıyaslama ve bu bilgileri uygulamaya “benchmarking(kıyaslama)” denir. Neden kıyaslamaya gerek duyulur? Eğer bir şirket piyasadaki standardın ne olduğunu bilmezse kendini ölçemez ve rekabet edemez.

People Sitting Around Brown Wooden Table Under White Pendant Lamp Inside Room

Bir restoranı düşünelim. Belirlenen bir yemeğin ne kadar sürede yapıldığı, ortalama servis süresi bellidir. Ama sadece kendi süresini bilmek o restorana yetmez, rakiplerinden daha iyi bir konumda olmak istiyorsa onları gözlemleyip gerekirse koşullarını geliştirmesi gerekir ki bu da müşterilerine olumlu şekilde yansır. Eğer müşteriler başka restoranları tercih ediyorsa “neden tercih edilmiyorum, diğer restoranların benden farkı ne” gibi soruları dürüstçe cevaplayıp uygulamaya geçmeleri gerekir. Diyelim ki belirtilen restoranın servis süresi 7-8 saat. Rakiplerini araştırdı ve sektörün ortalama servis süresinin ortalama 5 saat olduğunu gördü. Müşteri hangisini tercih eder? Tabi ki servis süresi daha az olanları. Bu yüzden servis süresini uygun bir seviyeye çekilmesi gerekir. İşte bu tür iyileştirmeler için kıyaslamanın her zaman yapılması gereklidir.

Free stock photo of food, plate, salad, restaurant

Bunların yapılması iyi mi, hile değil mi? Gizlice yapılıp kopyalanmadığı sürece değil. Çünkü kıyaslama süreci için iki şirketin önceden anlaşması şart. Yani gizli bir şey yapılmıyor, anlaşan iki şirket birbirlerini rakip olarak görmüyor. Yapıldığında her iki şirket de kazanç sağlar. Eğer bir şirket bazı bilgilerini paylaşmak istemiyorsa zorla paylaştıramazsınız, bu konuda da özgürlerdir. Bu çalışmaya her şirket uygun değildir, bazıları da yapmak istemez. Çünkü bu çalışmada detaylı araştırmalar yapılır, süreç yoğun geçer, maliyetler yüksek olabilir. Bunlar da şirketler açısından olumsuz özellik olarak görülebilir. Ama sürecin sonunda iyileştirilen koşullar bütün olumsuzluklara değer.

Benchmarking, dışa dönük bir bakış açısını ifade eder. O yüzden müşteriler önemli bir kriter olarak karşımıza çıkar. Süreç içinde yöneticiler de kendini eleştirebilmeli, karşıdan gelebilecek eleştirilere karşı olumlu davranabilmeli hatta en kötü duruma karşı kendini hazırlamalıdır. Benchmarking çalışmalarında değişim ve gelişim her zaman olmalıdır yani sabitlik yoktur. Şirketler bu kriteri bilerek ona uygun hareket etmelidirler. Kararlılık ve yeni görüşlere açık olunmalıdır, karşılarına çıkan zorluklara rağmen ayakta kalabilmeliler. Ve kendi üstünlüklerini de net bir şekilde tanımlayabilmeliler.

Neden Benchmarking tercih edilir?

 • Kuruluşun amaç ve hedeflerini belirlemek,
 • Amaç ve hedeflere ulaşabilmek için en iyi uygulamaları belirlemek,
 • Hedef, amaç ve uygulamaları birbiriyle uyumlu hale getirerek geçerli kılmak,
 • Şirket kültürünü güçlendirmek hatta gerekirse değiştirmek,
 • Şirket yönetimini iyileştirmek,
 • Rekabeti avantaja çevirmek,
 • Maliyetleri düşürmek ve çalışanlardaki motivasyonu artırmak için tercih edilir.

Benchmarking yapmak için hazır olan şirket içinse aşağıdaki koşullar göz önünde bulundurulmalıdır:

 • Şirketler birbirini şeffaf bir biçimde analiz edebilmeli,
 • Kıyaslama sürecini sahiplenmeli ve uygulayabilmeli,
 • Liderlerin farkına varmalı,
 • En iyisini almak için istekli olmalı,
 • Çalışanlarını eğitmelidir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın.