Alışılagelmişin Ötesinde Bir Dünya : Beta Dünyası


İnsan, sürekli gelişen ve yenilenen, kendine değer katan, her saat her dakika bir şeyler öğrenen, dün ile bugün arasında saat farkıyla birlikte düşünce farkının da oluştuğu büyüyen bir varlık. Yenilik hayatımızın her alanında var. Yeni ev, araba, eşya, iş, arkadaş vb. örnekleri çoğaltmak mümkün. Ama bir de vazgeçilmeyen alışkanlıklar  var. Uzun yıllar aynı akışta devam eden, kalıplardan çıkılmayan ve değişime direnen insan ve iş hayatı var. Mesela işimizden memnun değiliz ama alıştığımız için, bazı şeyleri göze alamadığımız için iş değişimine direniyoruz veya işimizde yenilikler yapmak gerekiyor ama buna karşı alışılagelmiş durumdan vazgeçemiyoruz. Tüm bu tabloya karşı iş dünyası sürekli bir yenilik ve gelişim peşinde. Bu değişimin başrolünde tabiî ki teknoloji var. Fark edilen o ki teknoloji insanı büyütüyor ve insan da dünyayı değiştiriyor. Hayat tarzımızı ve iş yapış şeklini kökünden şekillendiriyor. Her an yeni fikirlerin ortaya çıktığı, bir biçimden başka bir biçime sürekli geçişin olduğu BETA olarak adlandırılan bir dünya içindeyiz. Sürekli duyduğumuz bir kelime olan ‘’BETA’’ aslında nedir? Tam kelime anlamı neye karşılık geliyor? İnceleyelim…

BETA Nedir?

Beta Latin alfabesinden gelen, yazılım geliştirmede kullanılan bir kavramdır. ALPHA, yazılım geliştiricilerin sıfırdan bir yazılım kodlayıp, projeyi tamamlamalarıdır. BETA ise bu projenin başka kullanıcılar veya gerçek kullanıcılar tarafından eksik veya fazlalıklarını belirleyip geliştirme aşamasına geçtikleri zamandır. Ki bu zaman hiç bitmez. Çünkü ilk başta yapılan projeler denenerek zamanla üstüne katılıp veya gereksiz olan kısımları çıkartılıp, kullanıcıya yeni haliyle sunulup, onların istek ve tepkileri ile yeni bir BETA sürecine girmesidir. İşte tam burada mükemmeli yakalamaya uğraşarak ve bu esnada da kullanıcı nabzına bakarak yenilikler oluşur.
Kendi gelişen ve ürünleri de geliştiren kişi insandır. Sadece yazılım alanında olmayıp hayatın her alanında BETA uygulaması mümkün. Aslında yenilik uygulamak için merkez olan insan faktörünü yenilemek gerekir. Buda İnsan Kaynakları Yönetiminin büyük payı olarak ilerleyen ve insanı inovasyon sürecinden geçirerek, içinde bulunduğu duruma kolay adapte oluşunu sağlamaktadır.

BETA Dünyası Nasıl Bir Yer?

BETA dünya hiçbir projenin, hiçbir işin, hiçbir ürünün tam olarak tamamlanmadığı bir yer. Şöyle bir baktığımızda sürekli bir şeylerin değiştiği ve ‘’bitti’’ değil de ‘’başka’’ kelimelerinin dolaştığı bir dünyadayız. Mesela yeni telefon alıyorsunuz ve fazla geçmeden bir üst modeli geliyor. Adamlar tamam artık bitti demeyip üstüne daha da katarak yenisini piyasaya sürüyor. Bu ürün tabiî ki kullanıcıların talep ve beklentileri doğrultusunda bir üst modeli için deneme sürümü gibi bir şey oluyor.

BETA’ nın bulunduğu alanların bazılarını inceleyecek olursak;

1.Ürün ve Hizmetler

Günümüzde ürün ve hizmetlerin sona erdiğini söylemek mümkün değil. Öyle ki aldığımız birçok şey aslında tam olarak işlemi tamamlanmadan bizlere ulaşıyor. Buradaki asıl amaç ise ürünlerin kullanıcı deneyimleri ile farklılaştırıp hatta satıldıktan sonra bile kendini yenileyip gelişmesi.

2.Değer Teklifleri ve İş Modelleri:

Değer teklifler, bir şirketin özüdür. Yani tüketicisine vaat ettiği temel faydadır. Büyük değişim geçiren dünyada esnek ve hızlı olmak son derece önemli. Şirketlerin değer teklifleri aslında BETA‘ larıdır. Örneğin, önceleri hastalar iğne yaptırma, şeker ölçme gibi basit sağlık hizmetleri için hastanelere gitmek zorunda kalıyorlardı. Ama uluslararası bir ulaşım şirketi olan UBER, bu hizmetleri evlere sağlık teknisyeni göndererek, hizmetten faydalanan hastalar için kolaylık sağlıyor. Kısaca iş modellerine bağlı kalmayıp tüketicilerin problemlerini çözmek için değer teklifleri oluşturmak.

3.Kariyer

Teknoloji inanılmaz bir şekilde ilerlerken sosyal ve ekonomik yönden de değişen bir dünyadayız. Bu değişim kariyer olan etkiyi de beraberinde getiriyor. Artık herkes çalıştığı kurumda ben oldum diyemiyor çünkü bir öğrenci gibi kurum içinde sürekli gelişmek gerekiyor.

4.Liderlik

Her alanda olduğu gibi liderlik anlayışında da geçmişe baktığımızda günümüz ile büyük farkındalık ve gelişim olduğunu görürüz. Eski zamanlardaki gücü sorgulanmayan lider, daha sonra ise şirketten güç alan lider ve artık günümüzde ise müşteri ne istiyor ise onu hayata geçirme yollarını düşünen hizmetkar liderler var.

5.Deneyim

Deneyim eskisi gibi yaş ilerledikçe elde kazanılan ve yaşanmışlıklar çerçevesinde şekillenen bilgi birikimi anlamı olmaktan çıkmıştır. Bugün ise hem birikim hem geleceği şekillendirecek yeni teknolojilere, yaklaşımlara yönelik ufuk açıklığı ve yatkınlık olarak tanımlanır.

6.İnovasyonda Ekosistem Yaklaşımı

İş modellerinde ürün ve hizmet kadar ekosistem de öne çıkıyor. Artık işletmelerde sınırlar kalkıyor, paydaşlar üretim sürecinin bir parçası haline geliyor. Belli bir güce sahip işletmeler yeri geldiğinde ortakları ile beraber yol alıyor. Buna en güzel örnek ise Apple’ın oluşturduğu ekosistem. Yani İTunes’a müzik üretenler olmadan, Appstore’a uygulama üretenler olmadan, Apple’ın gücü sadece bir cihaz üreticisi kadar olurdu. Ama yarattığı ekosistem ile sürekli gelişip şuan ki konumu değil, ilerisi için de halen gelişim ve yenilikler sunmakta.

Herkesin de gördüğü gibi dünya yürümeyip koşmakta. Sürekli yeni işler, yenilikler, insana özel inovasyonlar oluşmakta. Bunu bir aciliyet duygusu oluşturarak, verimli bir şekilde yol haritası çizilmeli. Ünlü grafik tasarımcısı Maurits Cornelis Escher’in çalışmalarındaki gibi birbirin içine geçmiş, değişken ve görsel ve anlamsal açıdan düşündüğümüzde; hemen farklılaşan bir dünyada yaşıyoruz.
Okuduğunuz için teşekkür ederim 🙂 Görüşmek üzere..