Big Data Nedir?

Merhabalar,

Günümüzde tartışmasız sıkça konuşulan konulardan biri de Big Data (Büyük Veri) , aslında uzun zamandır hayatımızın içinde olan ama gündeme yeni teknolojiler ile beraber gelmiş olan bir terimdir ve teknoloji ilerledikçe hayatımızda önemini aynı oranda arttıran kavramlardandır.

 

Big Data Nedir?

Telefonlarımızdan, birbirinden farklı uygulamalardan, sosyal medyadan, arşivlerimizden bu bağlamda aklınıza gelecek her şeyden büyük bir veri havuzu düşünün işte buna Big Data diyoruz. Böyle ifade edince aklınıza ucu bucağı olmayan büyüklükte bir bilgi kirliliği geldiğini biliyorum ama aslında öyle değil. Tam da burada Ar-Ge uzmanları bu kirlilikten az ve öz veriyi almaya başladılar. Bu da Big Data oldu . Böylece veriler anlamlı ve işlenebilirliğe uygun bir anlama dönüştü.

 

Büyük veriyi 5 kavramda da incelemek mümkün.Bunlar; variety,velocity,volüme,value ve verification’dur.

Variety: Türkçe karşılığı çeşitlilik. Verilerin genel ve birbirine düşünebiliyor olması gereklidir.

Velocity: Yani hız Big Data attıkça hızlı büyüyen veri sayesinde veriye muhtaç işlemde aynı hızla artar.

Volume: Veri büyüklüğü. Kısaca her geçen gün artan veri sayısı artmaktadır. Yüzlerce terabayt demek Big Data olma yolunda ilerliyor olmak demektir.

Value: Verilerin filtrelendikten ve işlendikten sonra şirkete kattığı değerdir.

Verification: Verilerin güvenli olup olmadığı kontrolüdür.

Big Data kavramının ne olduğunu tanımlarla açıklamaya çalıştım. Biraz da bu verileri sektörde nasıl işlevsel hale getirdiğimize bakalım. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz; Big Data farklı boyutlardaki verilerin  bir araya getirilerek toplumsal davranışı inceleme, tahmin yapma ve yönetim alanlarında bize büyük avantaj sağlıyor. Bu sayede finans, sağlık, perakende ve bunlar gibi bir çok alanda kullanılıyor. Böylece hastalık tespitleri, risk analizleri ve kişiselleştirilmiş alışveriş vb. gibi  alanlar da bize yardımcı oluyor.

Avantajlarından bahsettik ama Big Data ‘nın bir saniyede topladığı veriler dikkate alındığında ortaya insanları korkutmaya yetecek  kadar büyük rakamlar çıkıyor. Türkiye’de ki tüm insanların yüzlerinin iki saniye de taratılacağı ve böylece iki saniye  sonunda o kişinin kim olduğu bulunabileceği iddia ediliyor.

Dünya’da ki verilerin %90 ‘ı son iki yılda oluşturulmuştur. Bu verilerin nasıl oluştuğunu merak ediyorsanız onu da şöyle açıklayabiliriz. Her dakika 570’in üstünde yeni web sitesi kuruluyor. Günde 500 milyon tweet atılıyor. İnstagram da günde 60 milyon fotoğraf paylaşılıyor. Google’da her saniye aramalar yapılıyor. Bu örneklerin daha da arttırılabilmesi mümkün.

Sonuç olarak bu tip rakamlar ne kadar büyük bir veri havuzunun olduğunu ve Big Data’nın gerçekten de büyük olduğunu kanıtlıyor. Bugün sizlere daha çok Big Data kavramının ne olduğundan bahsetmeye çalıştım.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere..