Bilimsel Hesap Makinesi 9 – Hafızaya Değer Atma

Temel Hesaplamalar yazısında hesap makinesindeki A, B, C gibi değişkenlere değer atmayı öğrenmiştik. Bugün de benzer şekilde bağımsız bellek(M)‘e değer atma silme gibi işlemleri öğreneceğiz.

Bu belleği kullanmaktaki amaçlardan biri zaman kazanmak. Diyelim ki bir hesaplama yapıyoruz ama yaparken bir değeri veya bir işlemin sonucunu sürekli kullanıyoruz. O veriyi tekrar tekrar tuşlamaktansa bir kere belleğe atıyoruz ve hesap makinesini açıp kapadığımızda bile kullanabiliyoruz. 

Belleğe Değer Atma

Kaydetmek istediğimiz değerin 5 olduğunu varsayalım:

[5] [SHIFT] [RCL] [M+]

Not: [M+] bellekteki değere bir değer eklemek için kullanılır. Yani belleğin içi boşken (sıfır iken) istediğimiz değeri yazıp ardından [M+] ‘ya bassaydık da o değeri belleğe kaydetmiş olurduk. 

Bellekteki Değere Ekleme ve Çıkarma Yapma

Şuan hafızada 5 olduğunu biliyoruz. Örneğin 3 eklemek için:

[3] [M+]

Veya 2 çıkarmak için:

[2] [SHIFT] [M+]

Belleğin İçindeki Değere Bakma

[RCL] [M+] tuşlarız ve şöyle bir ekran çıkar:

Bellekteki Değeri Silme

Bellekteki değeri silmek için aslında belleğe 0 değerini atıyoruz. 

[0] [SHIFT] [RCL] [M+]

Bellekteki Değeri Çağırma

Buna nasıl bir başlık atacağımı bilemedim ama resmi gördükten sonra daha anlaşılır olacaktır.

[ALPHA] [M+]

Az önce bellekteki değere ekleme çıkarma yapmayı gördük. Bu şekilde [ALPHA] [M+] ile M’i kullanarak da çarpma, bölme ve diğer bir takım kompleks işlemleri yapabiliriz.

 

Böylece bağımsız bellek M hakkında her şeyi öğrenmiş olduk. Herhangi bir sorunuz olursa rgoc@industryolog.com mailimle bana ulaşmaktan çekinmeyin. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere…