Bill Gates’ten Akıllı Şehir Projesi

Dünyanın en zengin insanları arasında yer alan ve adı Microsoft’la özdeşleşen Bill Gates, 21. yüzyılın en başarılı girişimci  iş adamlarından biri olarak anılıyor. Şimdilerde kendi akıllı şehrini kurmak için harekete geçen Bill Gates bu girişimiyle de tüm dikkatleri üzerine çekmiş durumda.

 

Bill Gates, ilk adım olarak ABD’nin Arizona eyaletinde büyük bir arazi satın almış bulunuyor. Arizona’nın Phoenix kentine yaklaşık 1 saat mesafede olan akıllı kent için Gates’in yatırım firmalarından biri şimdiden 80 milyon dolar (310 milyon TL) yatırım yapmış durumda.

 

 

Arizona Teknoloji Konseyinden, Profesör Ronald Schott; arazinin, Belmont’u Las Vegas’a bağlayacak yeni otoyol projesine yakın olduğuna işaret ederek Gates’in firmasının akıllı bir yatırım yaptığını söyledi.

Schott, “Bill Gates yaptığı yeniliklerle biliniyor ve bence Arizona’yı seçerek çok doğru bir karar aldı.” dedi.

Şehrin Ne Gibi Özellikleri Olacak?

Şehirde sanayi ve ofis alanları için 3800 dönüm ayrılacakken, okullar için 480 dönümlük bir bölüm tahsis edilecek. Phoenix’e 1 saatten az bir mesafede olacak bu şehirde yaklaşık 80.000 ev inşa edilecek.

 

Belmont adı verilecek şehir, Phoenix’e 45 dakika araç mesafesinde olacak. Dev akıllı şehri yapacak gayrimenkul firması Belmont Partners’ın yaptığı açıklamada, şehrin yüksek hızlı internet, veri ve teknoloji merkezleri, insansız araçlar ve lojistik merkezleri gibi teknolojiyi son hızda kullanacakları iletişim ve altyapı uygulanacağını belirtti. Toplumun durumuna da hayli önem verileceği belirtilirken, teknolojiye ayak uyduran ve bilgili bir topluluk hedefleniyor.

 

 

Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılacağı özellikle vurgulanırken, minimum insan eforuna dayalı sistemlerin çokça kendine yer bulması bekleniyor. 50 milyon dolar harcanması beklenen bu akıllı şehirde yepyeni bir hayat insanları bekliyor olacak. İnternet kenti olarak anılacak olmasının yanında nispeten kolay ve makinelere dayalı bir yaşam, şehirde hedefleniyor olacak. Büyük kentlerden yoğunlaşan insan nüfusu, teknolojinin önde gelen isimlerini bu tip çözümler aramaya itiyor. Daha akıllı oluşu ve yaşam kolaylaştırmasının yanında ağır istihdam da bu yeni kentlerle engellenmeye çalışılacak.

Kaynakça : http://www.ekoyapidergisi.org