Bir Bilişim Dehası Grace Hopper

Birçoğumuz bu ismi belki de ilk defa duyduk. Grace Hopper, yaptıklarıyla bilişimde çığır açan ve bilişim sektöründe bugünlere gelmemizi sağlayan bir dâhidir. Başarılarla dolu bir hayatı olan bilim insanı…

Peki, Hopper kimdir ve ne işler yapmıştır?

 

 

Amerika New York’lu bilim insanı, bilgisayar bilimcisi, matematikçi ve tümamiraldir. “Harvard Mark I” bilgisayarının ilk programcısı ve bilgisayar programlama dilleri için ilk derleyiciyi (compiler) geliştiren ve “debugging” diye bilinen programı hatalardan temizleme kavramının da ilk kullanıcılarından olan bilim kadınıdır. Aynı zamanda ilk modern programla dillerinden olan COBOL’un da geliştiricilerindendir.

Hopper, 9 Aralık 1906’da New York’ta doğdu. Yale üniversitesinde Matematik ve Fizik eğitimi gördü ve 1930 yılında mezun oldu. 1934 yılında Yale Üniversitesi’nde Matematik dalında doktora yaptı. 1941 yılında da profesör unvanına hak kazandı.

2. Dünya Savaşı yıllarında Vassar’daki akademik hayatı bırakarak ABD donanmasına gönüllü olarak katıldı ve burada denizcilik okulunda eğitim gördü. Buradan mezun olunca Harvard’ta hesaplama projelerinde teğmen olarak göreve başladı. Orada Howard H. Aiken’in başkanlığındaki Mark I programlama dili ekibinde çalıştı ve Aiken’le birlikte Mark I,II,III hakkında makaleler yayınladı. 1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketine geçene kadar Harvard Computation laboratuvarlarında çalıştı. Bu esnada düzenli orduya geçmek istediyse de yaşından dolayı (geçmek istediği zaman 38 yaşındaydı) kabul edilmedi.

1949 yılında Eckert-Mauchly bilgisayar şirketinde matematikçi olarak dünyanın ilk ticari bilgisayarı olan UNIVACI’i geliştiren takımda çalışmaya başladı.

Şu an ki programlama dillerinde “derleyici” kullanıldığını ve bu programlama dilleri sayesinde programlar, işletim sistemleri, uygulamalar ve bilişime dair birçok şey yazıldığını göz önünde bulundurursak, Grace Hopper programlamanın temel taşını ortaya koymuştur.

Grace Hopper’ın yaptığı derleyici A derleyicisiydi ve ilk versiyonu A-0 programlama diliydi. Ardıdan ekibiyle birlikte ilk derleyici tabanlı programlama dilleri olan ARITH-MATIC, MATH-MATIC ve FLOW-MATIC’i geliştirdi.

COBOL Dili Çalışmaları

Hopper, programlama dillerinin makine dili yerine İngilizce’ye daha yakın olması gerektiğini savundu ve 1950’li yılların sonuna doğru bilgisayar uzmanlarıyla birlikte ilk modern programlama dillerinden olan COBOL üzerinde çalışmalara başladı.

 

FORTRAN ve COBOL standartlarını geliştirmede öncülük etti ve bu standartları test etti. 1980’li yıllarda ISO (Uluslararası Standartlar Enstitüsü) bu testleri kabul etti.

Başarılarından dolayı tümgeneralliğe terfi etti ve 1986 yılında emekliye ayrıldı. Boston’da düzenlenen törenle üstün hizmet ödülleri aldı. Geri kalan hayatında Digital Equipment şirketinde çalışmaya başladı ve 1 Ocak 1992 yılında hayata gözlerini yumdu.

 

 

Kaynak:

http://www.elektrikport.com/teknik-kutuphane/grace-murray-hopper-kimdir/14503#ad-image-0