Bir Gün Değil Her Gün Kaizen

Merhaba güzel insanlar.

Yapılan basit ama etkili düzenlemelerin süreci ne ölçüde etkileyebileceğini hiç düşündünüz mü? Bu yazıda, Kaizen ile bu soruya cevap getireceğiz.

Kaizen, Japoncadaki kai değişim ve zen daha iyi anlamına gelen kelimelerin birleşimi ile oluşuyor. İyi değişim ya daha iyisi için değişim diyebiliriz. Zaten amacı da sürekli iyileştirme.

Kaizen diyor ki, bir işi yaparken 1 dk. bile yapsan ve bunu her gün yapsan istediğin noktaya ulaşman senin için kolaylaşır. Şimdi düşünelim, 1 dk. zaman ayarladık, alarmı kurduk. 1 dk. o işi yapmak sizin için ne kadar zor olabilir? Ben çok zorlanmam diye düşünüyorum ve işe başlayamama alışkanlığından kurtulurum. Hatta ya ben bu işi 1 dk. yapabiliyormuşum daha fazla da yapabilirim derim ve devamını getiririm. Bir örnek daha. Her gün 10 dk. kitap okudunuz diyelim. Günde 30-40 sayfa yaptı. Haftada 1 kitap bitirmiş oldunuz. Senede ise 52 kitap. Bence hiç fena değil.

Kaizeni araştırırken, sürekli ve küçük gelişimlerle, verimliliğin arttırılması amacını taşıyan Kaizen yöntemini kullanarak sadece 12 yılda gelirini 100 katına çıkardığını söyleyen Brian Tracy’nin videosuna denk geldim. Önce inanması zor geliyor tabi. Ama sonra bunu nasıl yaptığını tek tek açıklıyor.

  1. Adım: Altın saatlerini kendinizi geliştirmeye adayın.
  2. Adım: O gün içerisinde yapmanız gereken her şeyin listesini yapın.
  3. Adım: Listenizi öncelik sırasına göre düzenleyin.
  4. Adım: Listenizin yeni sırasına göre sizin için en önemli olan, en baştaki işe başlayın.
  5. Adım: Arabanızı tekerlekli bir eğitim merkezine çevirin.
  6. Adım: Her olaydan sonra kendinize şu 2 soruyu sorun.
  7. Adım: Tanıdığınız herkese onun için çok değerli olduğunu hissettirin.
  • Bu olayda/durumda neyi doğru yaptım?
  • Neyi yanlış yaptım?

Bu adımlar uygulandığı sürece hedeflerinize “merhaba, ben geldim.” demek artık daha kolay oluyor. Sadece eklemek istediğim bir şey var. Herkesin arabası yok biliyorum. Arabası olmayanlar yolda yürürken de bu adımı kolayca uygulayabilir.

Uzun lafın kısası, siz yeter ki isteyin yapamayacağınız hiçbir şey yok. Yöntem çok var. Siz hedeflerinize ulaşmayı ne kadar istiyorsunuz?

Hayatın tüm güzellikleri sizlere olsun.