Bir Karar Verme Süreci: ÇİZELGELEME

Günlük hayatımızda hepimiz bazen işlerimizi nerede ve ne zaman yapacağımız konusunda kararsızlığa düşmez miyiz ve yahut elimizdekilerle neler yapabileceğimiz konusunda düşünmez miyiz? Bunları yapmak için belli bir programa ihtiyaç duyarız ve planlarımızı bu doğrultuda gerçekleştiririz.

Şimdi günlük hayatımızda bu işleri fabrikadaki bir ürünün üretimi için düşünelim ve bu ürünü işleri geciktirmeden, tam zamanında, kapasiteyi etkin bir biçimde kullanarak müşteriye nasıl ulaştıracağımızdan bahsedelim.

“Her bakış bir gözlem, her gözlem bir düşünce, her düşünce bir bağlantı ve ilişki doğurur, öyle ki her dikkatli bakışımızda, bir teori kurduğumuzu söyleyebiliriz.”

Çizelgeleme Nedir?

Çizelgeleme; bir ürünün üretilmesi için sınırlı kaynaklarla(işçi, makine, alet, donanım) amaç veya amaçlar doğrultusunda, kısıtları ve zaman aralığını göz önünde bulundurarak, işlerin atanması ile ilgili karar verme süreçleridir.

Peki çizelgeleme ne işe yarıyor?

Örneğin sizin bir işi teslim etmeniz için önünüzde 3 ay var ve firmanın müşteri kaybetmemesi açısından bu işi geciktirmemeniz gerekiyor. İyi bir çizelgeleme yapmanız halinde işlem görmesi gereken birden fazla sayıda işin “hangi sıra” ile yapılacağı belirlenir ve yapılan sıra bir performans kriteri veya kuralına göre değerlendirilir. Bu sayede müşteriye teslimi 3 ay sonrasında rahatlıkla yapabilirsiniz ve müşterilerin taleplerine karşılık verme konusunda yetkinliğiniz artmış olur.

Bunun yanı sıra çizelgeleme sayesinde elinizdeki kapasiteye de bu süre zarfında etkin kullanmış ve tedarik sürelerini azaltarak esnekliği yakalamış olursunuz.

Özetle çizelgeleme sayesinde;

  • Siparişin geç teslimi,
  • Kapasitenin tam kullanılmaması,
  • Üretimdeki darboğazlar,
  • Müşteri memnuniyetsizliği,
  • Müşteri kaybı,
  • Üretim temin sürelerinin artması

önlenmiş olur.

O halde çizelgelemenin ne işe yaradığını öğrendiğimize göre çizelgelemenin ne şekilde yapılacağı konusuna geçiş yapabiliriz.

Çizelgeleme ileriye ve geriye doğru çizelgeleme olmak üzere iki şekilde yapılmaktadır. Peki nedir bu ileriye ve geriye doğru çizelgeleme?

İleriye doğru çizelgeleme; iş gereklilikleri belli olduğunda en kısa zamanda işe başlamak üzere çizelge hazırlama şeklidir. Fakat bu çizelge son teslim tarihini karşılayamayabilir. Bu yüzden çoğunlukla müşteri siparişi üzerine başlayan, en kısa zamanda teslim edilmesi gereken işlerde kullanılır.

Geriye doğru çizelgeleme; işin son teslim tarihinden başlanarak geriye doğru üretimi oluşturan her faaliyetin zamanlamasını belirleyen çizelge hazırlama şeklidir. Çizelgelenen iş için gerekli kaynaklar elde olmasa bile çoğu üretim ortamında kullanılır.

Bugün sizlere çizelgeleme hakkında bir takım bilgiler verdim. Soru ve görüşleriniz için bana fduman@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Saygı ve sevgilerimle, bir sonraki yazımda görüşmek üzere..