Bir Ön Görüşme Sonrası

Merhaba,

Eğitim hayatımız tamamlandıktan sonra iş arama süreçleri başlar. Yapılan başvurular, olumsuz dönüşler, ileride oluşabilecek pozisyon için hala değerlendirme şansımızın olabileceği gibi dönüşler alırız. Yakın bir zamanda yaptığım başvuru sonucu çağrıldığım ön görüşme sürecini anlatmak istiyorum.

Mülakata gireceğim firma şehir dışındaydı. Telefonla iletişim sağlandıktan sonra belirlenen tarihte orada olmak üzere yola çıktım. Görüşme sabah 10.00 ‘ da gerçekleşecekti. Bu saatten yaklaşık bir saat önce arayıp görüşmeye gelip gelemeyeceğimin kontrolü yapıldı.

Vaktinden önce firmada olmuştum. Toplantı salonuna alındım. Ön görüşme olduğu için çok detaylı bir görüşme olmayacağını düşünüyordum. Kısaca kendimi tanıtmamın ardından olumlu olursa ikinci görüşmeye çağrılırım düşüncesi vardı o sıra aklımda. 

Beklediğimden değişik bir görüşme süreci oldu. 5 kişilik ekip eşliğinde konuşmamızı gerçekleştirdik. Başlangıçta biraz heyecan yapmıştım fakat ortamın gerici bir havası olmadığı için kendimi çabuk toparlayabilmiştim. 

İlk olarak kendimi tanıtmakla işe başladım. Herkesin önünde CV ‘min bir kopyası mevcuttu. Onun üzerinden yapmış olduğum zorunlu stajlardaki kazanımlarım soruldu. Yeni mezun olarak herkesin yakındığı bir durum iş tecrübesinin olmayışı oluyor. Bu yüzden yaptığımız zorunlu yaz dönemi stajlarından ne kadar yüksek verimle ayrılırsak bizim için artı puan kazandırılmış oluyor. Kendimiz de bu alanda öğrenme adına gayret göstermemiz gerek.

Bir diğer avantajımız da öğrenim süresinde ortaya koyduğumuz projeler oluyor. Bu konuda da öğrenciyken çalışmalar yapmak yine değerlendirmede olumlu etkiler yaratabilir.

Ardından üretime dair bir akışta planlama kısmında benim nasıl davranacağım ne gibi bir yol izleyeceğim sorusu soruldu. İlanlarda gördüğümüz analitik düşünebilen, geniş bakış açısına sahip kısmı böyle durumlarda önem kazanmış oluyor. Onun dışında her şirkette var olan yoğun iş temposuna ayak uydurabilme ve karşılaşılacak sorunlara anında yanıt verebilme yetisi bekleniyor.

Ön görüşmede bu şekilde detay konuşulması kendimi iyi hissettirmişti. Sakin olup yöneltilen soruları mantık çerçevesinde cevaplayabilme gayretini göstermiştim. En azından görüşme sonlandıktan sonra keşke böyle cevap verseydim diye aklıma takılan bir konu olmamıştı. Tüm gerekli soruları cevaplandırdıktan sonra değerlendirme sonucunu beklemek üzere görüşmeyi sonlandırdık. Ayrılmadan önce firma içini kısa gezme şansına da sahip olmuştum. Bu yüzden başından sonuna beni mutlu eden bir ön görüşme olmuştu.

Sizin de böyle kendinizi iyi hissedeceğiniz mülakatlarınızın olması dileğiyle.