Borsa Okuryazarlığı Nedir?

Herkese merhaba,

Son günlerde ülke ekonomisine dair birçok yorum, birçok eleştiri okuyoruz ya da dinliyoruz. Döviz kurları üzerine tartışmalara giriyoruz ya da borsayı mercek altına alıyoruz. Peki ne kadar bilgi sahibiyiz? Televizyonda, sosyal medyada; okuduğumuz, dinlediğimiz insanlar ne kadar bilgi sahibi?Bu yazımda bilgi sahibi olanlardan bahsedeceğim.

Bugün sizlere dair  “Borsa Okuryazarlığı” hakkında bilgi vereceğim. Keyifli okumalar…

Önce borsadan bahsetmek konuya dair genel bakış açısını yakalamamıza yardımcı olacaktır.

Borsa Nedir?

Borsa, aracılar sayesinde alıcı ile satıcının karşılaştığı bir pazar olarak tanımlanabilir. Taraflar arasında hisse senedi, tahvil, bono gibi yatırım araçları, belli kurallar çerçevesinde el değiştirmektedir. Ama bu sırada alıcı ile satıcının yüz yüze gelmesine gerek duyulmamaktadır. Taraflar yapmak istedikleri işlemlere göre emirlerini aracılara iletmekte, böylece alım-satım gerçekleşmektedir.

Borsa Oynamanın Kuralı Var Mıdır?

Borsada işlem yapmanın özellikle de kısa vadeli işlem yapmanın riskleri büyüktür. Risklerin azaltılabilmesi için bilgi ve tecrübe kazanmak en önemli konudur. Risklerin daha da arttırılmaması adına yatırımcıların borsa eğitimlerinden faydalanmaları, kendilerini gün geçtikçe geliştirmeleri ve gelişen teknoloji ile birlikte değişen yatırım teknolojilerine ayak uydurmaları gerekir.

Borsa ile ilgilenen kişiler;

1- Şirketleri Tanımalı

2- Piyasa Takibi Yapmalı

3- Teminat Miktarı Ayarlanmalı

4- Risk Dağıtımı Hakkında Bilgi Sahibi Olunmalı

5- Tüyo Almaktan Kaçınılmalı

6- Fiyat Düşüşleri Ne Anlama Gelir Bilmeli

7- Yüksek Getiri İsterken Doğru Düşünmeli

8- Kademeli Alım – Satım Öğrenilmeli

9- Derinliği Fazla Kağıtlar Araştırılmalı

10- Psikoloji Geliştirilmeli

11- Sermaye Artırımı Nedir Öğrenmeli

12- Günlük İşlem Hacimleri Kontrol Edilmeli

13- Seans Başlangıçlarında Dikkatli Olmalı

Peki Borsa Okuryazarlığı Nedir?

Tasarruflarını borsa ve sermaye piyasalarında değerlendirmek isteyen, kariyer planlarını borsa üzerine hedefleyenler; ülkemizde borsanın dinamiklerini, teori ve pratik arasındaki ahengi, borsa ve sermaye piyasalarının mutfağında neler olduğunu, borsanın bir oyun olmadığını, tamamen kendine has dinamikleri ve gerçekleri olan bir yatırım alanı olduğunu keşfetmeyi hedefleyen bireylerin belirli eğitim programları aracılığı ile aldığı unvana Borsa Okuryazarı denir.

 Eğitim alan kişiler genellikle finansal piyasaları, genel tanım ve terminolojiyi, bilanço ve gelir tabloları okumayı, temel ve teknik analizi, grafiklerin alım satım aşamasında nasıl kullandığını, türev  ve foreks piyasaları, alım satım ve yatırım stratejileri belirlemeyi, alternatif piyasaları, piyasalarla ilgili medyayı yorumlamayı, İMKB – Borsa İstanbul’un kuruluşundan itibaren hangi süreçlerden geçtiğini öğrenmektedirler.

Aslına bakacak olursak borsa okuryazarı olmak için ekonomiye dair gerekli eğitimleri almak ve değerlendirme merciiler tarafından yeterli eğitime sahip onayını layık görülmek, bu unvanı rahatlıkla kullanabilmek için yeterli. Ekonominin hayatımızdan hiç çıkmayacağı gerçeğini düşününce bu eğitimlerin piyasada kendine yer açmak isteyenler için kaçınılmaz bir fırsat olduğu aşikar.

Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.