Çalışma Alanlarına Yeni Bir Bakış: Co-Working Spaces

Merhabalar. Bugün Çalışma Alanlarına Yeni Bir Bakış: Co-Working Spaces adlı yazımda Co-Working nedir, çalışma alanı olarak avantajları nelerdir bunlara bakacağız.

Son zamanlarda sıklıkla adını duyduğumuz bir terim: “Co-Working Spaces”

Coworking veya Co-Working, birçok kişinin işlerini yürütmek, fikirlerini geliştirmek ve çalışmak için kullandıkları paylaşımlı ofis veya ortak ofis alanlarıdır.Aylık, saatlik veya kontör tarzı uygulamalarla fiyatlandırmaların yapıldığı bu yerler klasik çalışma alanlarından sıkılmış kişiler için alternatif bir iş çözümüdür. Birçok coworking ortamında ücretsiz çay, kahve, meşrubat ve kurabiye ikramı, atıştırmalıklar, yüksek hızlı Wi-fi, fotokopi, yazıcı gibi çalışanların iş sürecinde ihtiyaç duyabilecekleri araç ve gereçler ücretsiz olarak sunulur.

Teknoloji ve internetin zirveye ulaşması, Freelancer adını verdiğimiz dijital işçi sınıfının ufukta görünmesine neden oldu. Freelancer çalışanlar, bir şirket veya kurumdan yarı bağımsız ya da tam bağımsız çalıştıkları için bu insanlara tahsis edilmesi gereken bir çalışma ortamı ihtiyacı ortaya çıktı. Coworking paylaşımlı ofis alanları, bu ihtiyacı kreatif ve masrafları en düşük şekilde halletmek için ortaya çıkan bir iş çözümü.

Neden Co-Working Space ?

Burada sizler gibi aynı amacı paylaşan kişiler, etrafında çalışanların olduğu ortamlarda çalışıyor, sosyalleşiyor hatta kimi zaman yeni fikirler ve ortaklıkların oluşmasına tanıklık edebiliyorsunuz. Coworking ortamları bir kütüphane kadar sessiz olmadığı gibi bir kafe kadar gürültülü olmadığından daha rahat çalışmanıza yardımcı olabilirler.

Gelin bir de avantajları ve dezavantajları nelerdir bunlara bakalım.

Avantajları 

  • Çalışma performansınızda olumlu değişikliklere sebep olur. 2015 ve 2018 yılları arasında yapılan bazı araştırma sonuçlarına göre; Co-Working Space’i tercih eden freelancer çalışanların performansı yüzde 84’e kadar artış gösterebiliyor.
  • Ev ve kafelerin aksine işinize ilişkin insanlarla irtibata geçmek, onlarlar vakit geçirmek ve profesyonel ilişkiler kurmak kolaylaşıyor.
  • Bazı ortak paylaşımlı ofisler size aynı zamanda resmi iş yeri adresi sağlayabiliyor ve buradaki ofisiniz resmi iş adresiniz olarak kullanılabiliyor.
  • Wi-Fi, yüksek hızlı internet, kaliteli fotokopi ve yazıcı makineleri gibi kendi evinizde satın almanız ve sürekli maliyetini karşılamanız gereken şeyler ücretsiz olarak kullanılabiliyor.
  • Toplantı yapmanız gerektiğinde ayrıca bir mekana gitmek yerine Co-Working Space’in sunduğu toplantı odası avantajından faydalanarak toplantılar düzenlenebiliyor.

Dezavantajları

  • En büyük dezavantajı bu alanların ücretsiz olmamasıdır. Gelir kaleminize bağlı olarak coworking maliyeti sizi ekonomik yönden zorlayabilir.
  • Etraftaki diğer insanların kendi aralarındaki sohbetlerine tanıklık etmek bazen can sıkıcı olabilir.
  • Coworking çalışma alanının evinize olan mesafesi zaman ile yarışmanıza yol açabilir. Normal şartlarda, sabah kalktığınız anda bilgisayarınızın başına geçip çalışma şansınız vardır. Oysa coworking’e gitmek için trafikle baş etmek ve insan içine karışmanız, hepsinden önemlisi bu rutini tekrarlamanız gerekir. Maliyetlerinin yanı sıra sürekli yolculuk etme durumu uzun soluklu projelerinizde sizi etkileyebilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.