Merhaba arkadaşlar, bu yazımda tasarıma ilgisi olan, photoshop bilmediği için tasarım yapamayan arkadaşlar için bir alternatifle geldim.

Adı Canva olan bu araç web tabanlı olarak işliyor. Kayıt olurken hiçbir ücret ödemenize gerek yok, tasarımlarınıza ekleyeceğiniz eklerin de çoğu ücretsiz. Ama tabi her program gibi ücretli ek seçenekleri de bulunuyor. Bu sizin tercihinize kalmış.

Şimdi öncelikle www.canva.com adresine giriş yapıyoruz.

Gördüğümüz ekranda ki kayıt seçeneklerinden kaydımızı oluşturuyoruz ve gelen maili onaylıyoruz. Karşımıza aşağıda ki ekran çıkıyor ve tasarım oluşturun butonuna basıyoruz.

Ben sizlere göstermek için Afiş seçeneğini seçtim ama gördüğünüz gibi istediğiniz alanda istediğiniz boyutta tasarım yapabilirsiniz. Afiş seçeneğine tıkladıktan sonra sol kenarda Ara, Düzenler, Bileşenler, Metin, Arka Plan, Yüklemeler kısımlarını görüyorsunuz. Ben size daha önce Photoshopla yapılmış bir görselimizin içeriğiyle bir Afiş tasarlamaya çalışacağım. Düzenler kısmında bir çok konsept bulabilirsiniz fakat ücretli olanlara dikkat etmenizi tavsiye ederim. Tasarımınızın sonunda hüsran yaşamayın.

Ben aşağıda ki arka planı tercih ettim ama ben yazı stilini, rengini istediğim gibi değiştireceğim.

 

 

 

 

 

 

Yukarıda sağ taraftaki resimde de gördüğünüz üzere metin kısmından istediğimiz stilde, boyutta yazı tipini seçebiliyoruz.

Aynı zamanda seçtiğimiz arka planların filtresini, parlaklığını, kontrastını da değiştirebiliyoruz. Aşağıda ki görselde sağ köşede bulunan okun olduğu kısımdan da arka plan resminin şeffaflık derecesini ayarlıyoruz.

Tasarımınıza Canva’da bulunmayan görsel eklemek isterseniz,sol en altta bulunan Yüklemeler sekmesinden bilgisayarınızdan dilediğiniz resmi ekleyebilirsiniz. Bu resimleri tasarımınızın arka planı olarakta kullanabilirsiniz.

Sağ tarafta ki Gifte ilerleme aşamalarını

görüyorsunuz.

                                      

Facebook yazılı resimde de, Canva’nın veritabanında bulabileceğiniz ücretsiz görseller var. Sol üst tarafta ki Ara seçeneğinden ne aratırsanız aratın her zaman karşınıza sonuçlar çıkacaktır. Bu resmler 1$lık da, ücretsiz de  olabilir.

Bütün işlemlerimizi yapıp, tasarımımızı bitirdikten sonra sıra kaydetmeye geldi.

Aşağıda ki görsel de kayıt işlemi seçeneklerini görüyorsunuz.

İstediğimiz seçeneği seçtikten sonra karşımıza şu şekilde bir ekran çıkıyor; 

 

Tabi ki kaydedemiyoruz. 🙂 Çünkü ilk başta tercih ettiğim arka plan fonu ücretliymiş sağ altta ki dolar ibaresini görmemişim. Olsun. Size göstermek açısından güzel bir seçim oldu.:) Ha tabi demokraside çareler tükenmez deyip bir ekran görüntüsü almayı ihmal etmiyorum orası ayrı. Siz arka planlarınızı bilgisayarlarınızda ki güzel resimlerden yapabilirsiniz.

Photoshopla Tasarlanan Afiş
Canvayla Tasarlanan Afiş

Ücretli resmi kaydedemedim ama ücretsiz arka plan resimlerinden seçip yine de bilgisayarıma resim olarak tasarımımı indirebildim. Siz de böyle bir sorunla karşılaşırsanız tasarımınızı baştan silmek yerine sadece arka plan fonunu değiştirerek alternatifler üretebilirsiniz.

Dipnot: Canva’da e-kitap yazma şansınız da var. Ücretsiz arka planlar seçerek, görsellerde ki sayfa ekle seçeneğinden  ücretsiz bir şekilde e-kitabınızı oluşturup Pdf olarak indirebilirsiniz.

Keyifli tasarımlar!

Edit: Yazımda kullandığım Gif Aracı: http://picasion.com