Çekme Sistemi(Pull System)

 

Merhabalar, bu yazımda yalın üretimin önemli konularından biri olan üretimde çekme sistemini ve avantajlarını anlatacağım. Keyifli okumalar diliyorum…

Çekme Sistemi yalın üretimin en önemli kavramlarından biri olup üretim süreçlerinde, bir prosesten diğerine malzemelerin taşınmasını ve stoku kontrol etme yöntemidir diyebiliriz. Çekme sistemini geleneksel yöntem olan itme sisteminden ayıran en önemli fark wip lerde sınırlama olmasıdır. Eğer üretim sürecindeki iş ve malzeme miktarını sınırlayan bir sisteme sahipseniz bu çekme sistemine sahip olduğunuz anlamına geliyor. Bu sayede fazla ve gereksiz stok oluşumu engellenerek üretimde verimlilik hedeflenir. Aynı zamanda bu sistem tam zamanında üretimin(JIT) 3 ana bileşeninden biridir.

Çekme Sisteminin özellikleri

Çekme sistemini itme sistemine tercih etmemizi sağlayan birkaç önemli özelliğine göz atalım.

1)Stokun performansa etkisi

Gereksiz stok yalın üretimdeki yedi büyük israftan biridir. Ve genellik çoğu süreçte maksimum ya da minimum değerler en iyi sonucu verir. Fakat çekme sisteminde optimalliği sağlamak adına stoku belli bir seviyede tutmak gerekir.

Stok miktarının çok fazla olması bizi yavaşlatır. Müşteri talebi sabit kalırsa ve WIP’inizi arttırırsanız, tüm parçalar müşteriye ulaşana kadar daha uzun süre beklemek zorundadır. Dolayısıyla yeni siparişlerin pazara ulaşması daha çok zaman alacak. Diğer taraftan da stok miktarını çok fazla azaltırsanız, verimliliğiniz azalır ve sabit maliyetiniz artar.

Stok miktarının en uygun olduğu hassas bir nokta vardır bunu bulmak bize optimalliği getirebilir. Fakat bu noktayı bulmak çok zor olduğu gibi kesin olarak hesaplamak da neredeyse imkânsızdır. Fakat iyi haber bu hassas noktanın aralığı çok küçük bir aralık değil, geniş bir aralıktır. Ve bu nokta sabit değildir; zamanla değişebilme özelliğine sahiptir.

2)WIP leri kontrol altına alır

Çekme sistemiyle ilgili en önemli özellik, WIP leri sınırlandırmasıdır. Çekme sistemlerinin üstün performansı doğrudan WIP üzerindeki sınırlamadan gelmektedir, çünkü üretim sisteminin hassas noktaya yakın bir stoku muhafaza etmesine izin vermektedir.

3) Hemen hemen her üretim sistemi için uygundur

Çekme sistemi, neredeyse her tür üretim sistemi için uygundur. Kanban ve ya conwip ile birlikte kullanılabilir. Yüksek hacimli ve düşük çeşitliliğe sahip bir üretim şekliyle birlikte ve ya  düşük hacimli ve yüksek çeşitliliğe sahip bir üretim şekliyle birlikte kullanabilirsiniz. Akaryakıt mağazalarında, iş yerlerinde ve hatta inşaat şantiyelerinde bile çekme sistemi kullanabilir. İnşaat alanlarının sayısını kapasitenize sınırlamak buna örnektir. Çekme, idari süreçlerde, ürün tasarımında ve hatta hastanelerde bile kullanılabilir.

Bunun yanında itme sisteminin de çekmeden daha iyi olduğu çok nadir alanlar mevcuttur. Örnek olarak  bütünleşmiş devrelerin üretilmesini verebiliriz. Stok birikmesinin üretim sürecini durdurmaktan daha az maliyetli olduğu çelik fırınının kullanıldığı ve ya bazı kimyasal üretim süreci olan endüstrilerde çekmenin kullanılmasının çok mantıklı olmadığı alanlara örnektir.

 

4)Sistemdeki dalgalanmalara karşı dirençlidir

Kapasite ve ürün teslim tarihleri ​​genellikle oldukça değişkendir ve hızlı bir şekilde değişebilir. Dolayısıyla, önceden planlama yapmak zordur ve değişen gereksinimlere uyacak şekilde üretim planında sık sık değişiklikler yapılması gerekmektedir. Genel olarak, geleneksel itme üretimini planlamak çok zordur.

Bununla birlikte, çekme üretimi ile sadece WIP limitini planlıyorsunuz. Kapasiteyi detaylı olarak planlamanıza gerek yoktur. Ayrıca, sistem WIP limitine karşı çok sağlamdır. Limitiniz biraz yüksek veya biraz düşük olabilir. Sisteminizin hala iyi bir WIP seviyesinde olması bile, sisteminizin hala iyi işleyeceği bir durumdur. WIP limitindeki küçük değişiklikler, performansta büyük değişikliklere yol açmaz. Bu nedenle, çekme üretimi genel olarak sistemdeki dalgalanmalara karşı çok güçlü ve duyarsızdır.

 

Çekme Sistemini Kullanmanın Avantajları

Üretimde çekme sistemi kullanırsanız :

  • Çalışma sürecinde meydana gelebilecek dalgalanmalara hızla uyum sağlayabilirsiniz,
  • Üretim kapasitesini optimal olarak ölçeklendirebilirsiniz,
  • Kaynak israfını azaltırsınız,
  • Üretim verimliliğini artırırsınız,
  • Akış verimliliğini artırırsınız,
  • Gereksiz faaliyetleri ortadan kaldırırsınız,
  • Maliyet verimliliğini optimize edebilirsiniz,
  • Gerçek talepleri karşılayabilirsiniz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere…