Çevrim Süresi (Cycle Time)

Herkese merhaba

Bugün sizlere her an içerisinde olduğumuz bir döngüden, çevrim süresinden bahsedeceğim. Çevrim süreleri sadece iş ortamında karşımıza çıkmaz. Aslında her yerde bir çevrim süresi örneğiyle karşılaşıyoruz. Günlük hayattan bir örnekle başlayacak olursak bulaşık yıkarken elimizdeki bir tabağı köpürtüp durulayıp yeni bir tabağı köpürtünceye kadar geçen süredir.

 

Öncelikle çevrim süresi nedir?

İşlem geçirecek bir ürünün start to start noktasından yeni bir ürünün tekrar aynı başlangıç noktasında işlem görmek için gelmesine kadar geçen süredir.

Çevrim süresi hesaplamaları içinde bulunulan durum ve koşullara bağlı olarak değişebilir. Örneğin ;

Bir bükme prosesinde her 10 dakikada 70 parçadan oluşan bir parti bükülüyorsa, parti için işlem süresi 10 dakikadır fakat bir parça için çevrim süresi  0,14 dakika yani 8,57 saniyedir.(10*60=600 600/70=8,57)

Bir iş sürecini tamamlamak için geçen süreler bunlara örnektir.

Lastik üretiminde lastik hammaddelerinin karışım haline getirildiği mikser ünitesinden lastiğin sırt ve yanak bölgelerinde kullanılan profilli bileşenlerin elde edildiği ünite olan ekstruder ünitesine kadar geçirdiği sürede bir çevrimdir.

Üretimdeki bir ürünün bulunduğu istasyonda maksimum kalabileceği süre ve istasyondaki operatörün iş için kullanacağı süre.

Çevrim sürelerini sınıflandıracak olursak;

A)Makine Çevrim Süresi (Machine Cycle Time)

Bir makinenin bir ürün üzerindeki gerekli olan bütün işlemlerini tamamlaması için gereken süredir.

B)Etkin Makine Çevrim Süresi (Effective Machine Cycle Time)

Makine çevrim süresi + yükleme ve boşaltma süresi + iki model değiştirme arasında çıkan parça sayısına bölünmüş model değiştirme süresi.

C)Değer Yaratmayan Süre (Nonvalue Creating Time)

Müşteri gözüyle ürüne değer katmayan fakat maliyet ekleyen faaliyetler için kullanılan süredir. Stok, kalite kontrol ve yeniden işleme maliyetleri  tipik örneklerdir.

D)Operatör Çevrim Süresi (Operator Cycle Time)

Operatörün bir iş bölümünde işin bütün faaliyetlerini, onları tekrarlamaya başlamadan önce, tamamlaması için gereken süre.

E)Sipariş Akiş Süresi (Order Lead Time)

Müşterinin ürünü sipariş edip teslim almasına kadar beklediği süredir. Daha açıklayıcı anlatacak olursak siparişlerin işleme konulması, üretime girmesi aşamasındaki gecikmeler ve müşteri siparişlerinin üretim kapasitesini aşması durumunda çıkan gecikmeler dahil olmak üzere, üretim akış süresi  ve ürünün müşteriye teslim edilmesine kadar sürecin sonraki aşamalarına doğru akışı sırasında harcanan süredir.

F)Siparişten Tahsilata Süresi (Order-to-Cash Time)

Müşterinin ürünü sipariş etmesinin ardından üreticinin müşterinin yaptığı nakit ödeme işlemini tahsil etmesine kadar geçen süredir. Bu süre sipariş süresinden az veya daha çok olabilir.

G)İşleme Süresi (Processing Time)

Bir siparişin gerçek işleme süresi. Bir malın tasarım ya da üretiminde gerçekte üzerinde çalışılan süredir. Patik örme işleminde atılan ilk ilmekten son ilmeğe kadar geçen süre buna örnektir.

H)Üretim Akış Süresi (Production Lead Time / Throughput Time and Total Product Cycle Time)

Kapıdan kapıya süresidir yani bir ürünün hammaddeden müşteriye kadar bütün işlemleri gerçekleştirmesi için harcanan süredir.

I)Değer Yaratan Süre (Value Adding Time)

Müşteri için ürüne değer katılan fonksiyonların gerçekleştirildiği , üründe gerçek bir dönüşüme sebep olan iş elemanlarının süresidir. Müşteri  bu durumda ödeme yapmak için isteklidir. Genelde üretim akış süresi çevrim süresinden, çevrim süresi de değer yaratan süreden büyüktür.

Bugünkü yazımda cycle time nedir çeşitlerini açıklamaya çalıştım.Bir sonraki yazımda görüşme üzere esen kalın simdi sizleri cycle time videosuyla baş başa bırakıyorum iyi seyirler…