Chivas Regal Etkisi

 

Herkese merhaba arkadaşlar, bu yazımda pazarlama taktiği olan adını bir viski markasından alan Chivas Regal etkisinden bahsettim iyi okumalar.

Viski denince akla hemen hemen herkesin aklına gelen az çok bildiği, tanıdığı marka olan Chivas Regal gelir. Peki bu ününü nasıl elde etmiştir?

Hikayeye göre Chivas ilk çıktığı zamanlarda beklediği satışı yapamamıştı. Pazar payı kazanmaya çalışıyordu fakat istenilenin çok altında bir satış oranı vardı. Daha sonra Chivas kardeşler ürünlerinde hiçbir değişiklik yapmadan ürünlerinin fiyatını iki katına çıkarmıştır ve beklenmedik şekilde ürünün satışları patlamıştır. Hala daha da en pahalı viski markasıdır ve en çok satılan viski markasıdır. Bunun sebebi için iki farklı görüş ortaya atılmıştır. Birincisi gerçekten lezzetli ve kaliteli viskilerinin olmasıdır ikincisi ise; viski hakkında hiçbir fikri olmayan veya çok fazla bilgisi olmayan insanların pahalıysa iyidir mantığıyla alıp alıştıktan sonra sürekli Chivas almasıdır. Bu stratejiden sonra yeni bir pazarlama taktiği ortaya çıkmıştır ve bundan sonraki firmalar da bunu uygulamaya başlamışlardır.

Benzer bir örnek verecek olursak Coca Cola marka kolanın yarısı kadar fiyata sahip olan Pepsi firmasının fiyatlarını Coca Cola ile hemen hemen denk seviyeye çekmesidir Yapılan bu taktik Pepsi marka kolanın satışlarını arttırmıştır.

Diğer bir uygulaması ise eğitim alanındadır. Bir çok üniversite, özel okullar bu taktik ile ilerlemektedir.

Ebeveynler 20 bin tl olan A okulu ile 50 bin olan B okulu arasında seçim yapmak zorunda kaldığında B okulunun daha iyi olduğunu düşünür ve çocuklarını oraya yazdırmak ister fakat bu okullar arasında uçurumlar yoktur, hemen hemen aynı seviye de eğitim vermektedir.

Aslında Chivas Regal etkisi o şey hakkında bilgin olmadığı zaman ve kalitenin fiyatla denk olduğuna insanlarda işe  yaramaktadır yani her zaman olumlu sonuç almak mümkün değildir.

2012 yılında “Tüketici Araştırmaları Dergisi” tarafından yapılan bir araştırmada, tüketicilerin fiyat bazında bazı değer yargıları yaptığını göstermiştir. Araştırmacılar katılımcılara pahalı bir şişe şarap için bir reklam ve ucuz bir şişe için bir reklam gösterdiler. Kalite konusunda bir ipucu verildiğinde, pahalı şaraba daha iyi bir puan verdiler.

Yani Chivas Regal pazarda yer edinmek için güzel bir taktik olabilir fakat her zaman işe yaramayabilir.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere, hoşça kalın..