Cloud Computing-Bulut Bilişim “DETAYLAR” -3-

Günümüzde aldığımız eşyaları hatta bazı edindiğimiz arkadaşlıkları bile bize ne sunduğuna ve bizim ondan nasıl bir fayda sağlayacağımıza göre karar veriyoruz.

Üzgünüm, keşke böyle olmasa ama öyle.

Hal böyle olunca Bulut Bilişim teknolojisinin bize neler sunduğunu ve ondan nasıl yararlanacağımızı bilmemiz de gereklilik halini alıyor. Günümüzde bulut bilişim teknolojisi teslimat modeline göre 3 farklı çeşitte hizmet sağlıyor.

Bunları bir piramidin katmanları olacak düşünecek olursak, teslimat modellerimiz SaaS, PaaS ve IaaS sıralamasıyla ilerliyor.

SaaS- Software as a Service (Hizmet olarak Yazılım)

SaaS, lisanlı olarak satın aldığımız ürünlerin aksine, kullanıcılara uygulama yazılımı kullanımı için talep üzerine ödeme yapılmasını gerektiren bir hizmettir.

 • Sistem internet üzerinde kurulu olup, bilgisayarınıza kurulumuna gerek yoktur.
 • Sistem birçok son kullanıcı tarafından aynı anda kullanılabilir.
 • Tüm bulut kaynakları satıcı tarafından yönetilir. Sistemin yazılım kısmı için düzenlemeler kullanıcı tarafından yapılamaz.
 • Sisteme bir internet sitesi aracılığı ile yada ufak boyutlu bir aplikasyon ile giriş sağlanabilir.

SaaS’i kimler kullanıyor ? Uygulamalar!

SaaS genel olarak son ürün kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Bu hizmeti veren programlara ise oldukça aşinayız.

  

Her konuda olduğu gibi bu konudaki eksikliklerden bahsetmeden de SaaS konusu kapatmayalım.

 • İnternet üzerinden erişilebilir olduğundan dolayı internet sorunlarından dolayı sürekli sorunlu bir bağlantı ile karşı karşıya kalabiliriz.
 • Satıcının koymuş olduğu kısıtlamalara tüm kullanıcılar uymak durumundadır.

PaaS – Platform as a Service (Hizmet olarak Platform)

PaaS’i ise SaaS’in aksine altyapı sorununu düşünmeden uygulamalarımızı çalıştırabildiğimiz, kurabildiğimiz, karşılaştırabildiğimiz bir ekosistem düşünmemiz gerekir. Bu modelde veri kontrolünü ve uygulama kaynaklarını kullanıcılar yönetebilirken, diğer tüm ayarlar satıcı tarafından oluşturulmaktadır. Bu modelin kullanıcıları genel olarak geliştiricilerdir.

+

 • Geliştiriciler için hızlı bir market özelliği taşımaktadır.
 • Web aplikasyonları kolayca oluşturulup kullanıma sunulabilir.
 • Özel ya da halka açık olarak uygulamalar kullanıma sunulabilir.

 • Geliştiriciler satıcının sunmuş olduğu kütüphaneler ile sınırlıdır. Kullanmak istedikleri her dili kullanmada özgür değillerdir.
 • Satıcı sorunları

  

IaaS-Infrastructure as a Service ( Hizmet olarak Altyapı)

IaaS ise son taşıma modeli olarak bize, bilgi işlem mimarisi ve altyapı hizmetini bize sunmaktadır. Kullanıcılar tarafından kontrol edilebilen kısıma tüm bilgi işlem kaynakları dahildir ve birden çok kullanıcı tarafından aynı anda kullanılabilir.

IaaS modeli genellikle sysAdmin dediğimiz sistem yöneticileri tarafından kullanılır. Sistem yöneticilerinin tipik görevlerinden biri de tüm sistemi kapsayan yazılımları kurmaktır.

IaaS modelininin popüler uygulamaları ise;

  

Serinin sonuna gelmiş iken unutmamalıyız ki Bulut Bilişim teknolojisi artık bizim geleceğimizde daimi olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. 

Önce neden’ine sonra ne olduğuna en sonda da Bulut Bilişim’in detaylarına indiğimiz bu seride umarım ki bu sistemin ne gibi ihtiyaçlardan doğduğunu, ne için kullanılması gerektiğini ve detaylarını güzelce açıklayabilmiş, kendime öğretebilmiş ve sizlere geçirebilmişimdir.

Yararlanılan Kaynaklar : “EcourseReview – Cloud Computing Services Models”

 

Mutlu günleriniz olsun efenim, sevgiler ve saygılarımla.