Cloud Computing-Bulut Bilişim “NEDİR!” -2-

Saatlerimizi harcadığımız, her gün kullandığımız programlardaki, eşyalardaki veyahut en basiti dünya çapında, kitlesel ilgi çeken futboldaki ortak nokta nedir? Aslında tüm bu yazılarda sizlere, sizlere anlatırken de kendime anlattığım, anlatmaya çalıştığım fikir;

Simple idea, but have huge impact! (Basit bir fikir fakat devasa bir etkiye sahip!)

Web sitemize 100 kişinin 1000 kişinin 100 bin kişinin aynı anda bağlandığında neler olduğunu hepimiz biliyoruz. İnternetin şuan olmazsa olmaz olduğunu ve bize inanılmaz kapıları açtığını da hepimiz biliyoruz. Peki depolamalarımızı, ekipmanlarımızı neden internetin içine gömmüyoruz ? Apaçık görülüyor ki hatta şuan sende içinden geçiriyorsun ki, “bir aptal bile bunu düşünebilir”. Böyle bir sorunla karşılaşsa ve çözmek istese kesinlikle bu şekilde bir fikir aklına gelecektir elbet. Aslında basit olup, her kesime hitap etmesi de tamamen başka bir konu oraya hiç girmeyip NEDİR bu Bulut Bilişim biraz daha anlayalım.

Ekstra Bilgisayar Gücü

İlk adım olarak bulut bilişim ile web sitemizi bir sunucuya koyar gibi hiçbir fark olmadan bir bulut sunucusuna yüklediğimizde ve yine günde 1000 kişinin 100 bin kişinin web sitemizi ziyaret edeceğini düşündüğümüzde, daha fazla bilgisayar gücüne ihtiyacımız olacak değil mi?

Kesinlikle, çünkü hiçbir müşteriyi kaçırmak istemiyor, herkese verebileceğimiz en iyi hizmeti sağlamaya çalışıyoruz. İşte tam böyle durumlarda bulut sunucusu üzerinde neredeyse sınırsız olmak üzere ne kadar bilgisayar gücüne ihtiyacımız varsa kullanabiliriz.

  • Bizim talebimize bağlı olarak, ne zaman ve ne kadar ihtiyaç duyarsak, o kadar ekstra bilgisayar gücüne bulut sunucusundan anında sahip olunabilir.
  • Sitemizi ziyaret eden kişiler ise hiçbir fark hissetmeden arka planda çalışan kodları bilmeden mutlu bir şekilde alışverişlerine devam edebilirler.
  • Günde 100 bin kişiye hizmet verirken kullanmamız gereken bilgisayar gücünü buluttan karşılamadaki kolaylığımız gibi günde 100 kişiye hizmet verdiğimizde de kullandığımız bilgisayar gücünü aynı kolaylıkla geri bırakabiliriz.

Faturalandırma! – Taksi metre

Bulut bilişim’in bir diğer can alıcı ve kendisini diğerlerinden ayıran önemli özelliği ise faturalandırma sistemi. Haydi bulut sistemini bizi bir noktadan istediğimiz başka bir noktaya taşıyan bir taksi olarak düşünelim. Taksiye bindiğimizde taksi metrenin çalışmaya başlaması gibi, bu sistemden yararlandığımız anlarda da, bulut teknoloji taksi metresi çalışmaya başlıyor. Ve sistemi kullanmayı bıraktığımızda BOOM! taksimetre duruyor. Evlerimizde ki elektrik doğalgaz ve su faturalandırmalarımızın tıpatıp aynısı. Yeni bir sistem bile geliştirmeye gerek duymamışlar basit ama etkili! anladınız siz onu.

                            

Bulut Bilişim – Kontrol

Elimizde ofisimizde sunucularımız olunca bunları nasıl kontrol edeceğimizi biliyorduk. Peki şuan elimizde hiç sunucu yok nasıl kontrol edeceğiz?

Kullandığımız, kullanacağımız bilgisayarın içinden tabiki de. Bilgisayarımız üzerinden bulut sunucularına erişim sağlayarak, ne ihtiyacımız varsa bulut sunucusuna yüklüyoruz. Yüklediğimiz şeyler genel olarak bir web sitesi, bir yazılım, bir kod dizini ne istersek yani.

Uygulamalar!

      

Her gün kullandığımız bir çok programı düşündüğümüzde bir farklılık görebiliyor musunuz? Kullanılması kolay mı? Bir yazılım gücüne ihtiyaç duyuyor musunuz? Milyonların girdiği kullandığı bu uygulamalarda sunucu sorunları yaşadınız mı?

Peki tüm bu sistemler nasıl kuruluyor, bulut sistemine ne gibi uygulamalar yazılımlar yüklenebilir bunların çeşitleri nelerdir ? Tüm merak ettiğiniz sorular yazının son serisinde. 

 

Keşke kişisel hayatımıza da bir bulut sistemi entegre edebilsek. 

Mutlu günleriniz olsun efenim, sevgiler saygılar.

Yararlanılan Kaynaklar – “Tim and Michael from GoGrid speech”