Co-Branding

Birbirinden ayrı düşünemediğiniz biri gelince aklınıza hemen diğeri geldiği bir şey oldu mu hiç? Elbette vardır değil mi? Ketçapla-mayonez , köfte-patates gibi biri gelince aklınıza ilk gelen şey aslında bizim günlük hayatımızdan bildiğimiz Co-Branding’in en basit  örnekleri.

Şimdi Co Branding Nedir? Nasıl yapılır? Avantajları ve riskleri nelerdir? sorularının cevaplarını beraber inceleyelim.

Co-Branding Nedir?
Co-Branding iki markanın bir araya gelerek duygusal bir anlam kazandırmasıdır. Birinin satışları artarken diğerinin de artacak, bir marka kar ederken diğeri kar edecektir. Yani markalama sürecinde ortak bir pazarlama anlayışıyla hareket eden markalar diyebiliriz. Ortaklığa katılan her marka diğerini güçlendirmekte, pazara girişini ve satışlarının artmasını kolaylaştırmaktadır.

Co-branding sadece iki markayla da sınırlı kalmayabilir. Bazen üç bazen dört sayıyı istediğiniz kadar arttırabilirsiniz. Yeter ki bu markların bağlantıları olsun ve birbirinin karını destekleyebilsinler. Tabi çok kişiyle böyle bağlantılarımızın olması ortak çalışma yapmamız ne kadar işimize yarar yazının devamında inceleyeceğiz.

Örnekler üzerinden devam edecek olursak,

Örneğin Omega Seamaster serisi saatlerinin reklamlarında James Bond’u canlandıran Pierce Brosnan’ın oynamasını konun alalım. “Golden Eye” filminde omega markalı saat takması birlikte pazarlamadır. Yapılan reklam ve promosyon faaliyetleri omega saatlerinin satışı arttırmış ve marka imajının gelişmesine büyük katkı sağlamıştır.

Bir diğer örneğimiz Nike ve Apple ‘ın güçlerini birleştirdiği bir ortaklık diyebiliriz. İki marka Müzik dinleme ve spor yapmayı bir araya getiren yeni bir teknoloji geliştirdiler. Adına da “Nike + iPod Sport Kit” dediler. Bu ürün Nike ayakkabı içine yerleştirilen bir sensor sayesinde, iPod ile kablosuz bağlantı yoluyla yapılan egzersiz ile ilgili süre, mesafe, hız veya egzersizde yakılan kalori hakkında gerçek zamanlı ve sesli geri bildirimi iPod ekranına yansıtabilir ve kulaklığa iletebilir. Bu iş birliğinde Apple, üretici olarak know-how ve deneyimini ortaya koyup elektronik ekipmanı sağlamaktadır. Nike ise egzersiz için uygun teknolojileri kullanarak ürettiği ve ergonomik olan ayakkabılarını ortaya koymuştur. Ve bu sayede ortaya yepyeni bir ürün çıktı. Bu yenilikle de birçok kitlenin dikkatini çekebildiler.

Örneklerle de artık bu konuda soru işaretinizin kalmadığını düşünüyorum.

Peki Co-Branding markanıza nasıl avantajlar sağlar?

Farklılaşma

İnsanların kafasında çok farklı bir marka imajı oluşturmak.

Maliyet tasarrufu

Ortak markalaşma ile ortaya çıkan maliyet tasarrufu diyebiliriz. Burger King’in menülerinin  yanında sunduğu soslarda bunun örneklerini çokça gördük.

Bu gibi Avantajları daha da  arttırmak mümkün. Son değineceğimiz konu ise Ortak Markalamanın doğuracağı bazı riskler. Yapılan stratejik hatalar nedeniyle marka ve marka  imajı zarar görebilir. Bunun ardından maliyet kayıpları da beraberinde gelecektir. Çok fazla ortaklı yapması ve markayı genişletmesi marka kimliğini kaybetmesine yol açabilir bu da markayı tüketicinin gözünde sıradanlaştırır.

Yani her zamanki gibi avantajlarla beraber dezavantajlar da beraberinde gelir. Bunları bilerek adımlar atmak markanız için yararlı olacaktır. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle.