Cornell Metodu Nedir?

 

 

Merhabalar,

Bugün sizlerle yeni bir seriye başlıyoruz. Hepimizin bildiği gibi ders çalışmak zulüm gibi bir şeydir. Özellikle de not çıkarmak çiledir her birimiz için. Önemli notları atlamamak adına her şeyi yazmaya çalışıyoruz. Hem etkili çalışmanızı artıracak hem de çalışma sürenizi azaltacak bir yöntemden bahsetmek istiyorum size.

Cornell yöntemi diye bilinen bu yöntem, Cornell Üniversitesi’nde bir profesör olan Walter Pauk tarafından 1950’lerde, daha çok akademik çalışmalar için geliştirilmiştir. Diğer bir adıyla Cornell Metodu olarak da adlandırılan bu metod, daha çok öğrencinin sistematik bir şekilde kayıt alıp, analiz etmesini sağlamaktadır.

Peki bu Cornell Metodu nasıl uygulanmaktadır?

İlk başta sizden istenilen kağıdınızı 3 parçaya bölmenizdir. Not almanızı sağlayacak yer sağdaki kolon, soldaki kolon ise ipuçlarının not alacağınız yer, alttaki enlemesine oluşan bölüm ise özeti oluşturacağınız yerdir. Çizeceğiniz alanların boyutlarını siz belirleyebilirsiniz. Çizim kısmını bitirdikten sonra, üst kısımdaki boşluğa ders adı, tarihi ve konuyu yazmalısınız. İsterseniz o gün derste alınan notları yine kağıdın üst kısmındaki boşluğa numara vererek yazabilirsiniz. Bu detay önemlidir. Çünkü sonrasında elinizde fazla not olmamasını sağlamaktadır.

Bu metotla not almaya kağıdın en geniş bölümü olan sağ blok ile başlamalısınız. Özellikle derste anlatılan önemli ve vurgulanan kısımları, grafikleri problem çözümlerini bu kolona yazabilirsiniz.

 Not almanız bittikten sonra, sıra anahtar kelimeleri yazmakta. Gözünüze çarpan, derste vurgulanan anahtar kelimeleri, başta ayarladığınız sol kolona yazabilirsiniz. Anahtar kelimeler, konunun sizde daha fazla aklınızda kalmasını sağlar.

Son kısım ise sizin özet kısmınızdır. Bu kısımda dikkat etmeniz gereken husus, kendi cümleleriniz ile özeti oluşturmanızdır. Bu hem sizde konunun oturmasını hem de tekrar konunun üstünden geçerken zorlanmamanızı sağlar.

Bir sonraki yöntem ile görüşmek üzere.