Daha İyi Satışın Püf Noktaları (Eğitim Notları) 

 

Industryolog’daki ilk yazım ve asıl yazı konuma girmeden önce neden ve nasıl buradayım bundan bahsetmek istiyorum. Bazılarımızın korkunç staj dönemleri olmuştur. Bende öyle bir dönemdeydim. Hayatımda yenilikler istiyordum. Her şeyden sıkılıyordum. Sıkıntımı sosyal medyada gidermeye çalışıyordum ki şu an takım arkadaşım olan Murat Bilginer’in duyurusunu gördüm.

“Paylaşarak hem öğrenmek hem gelişmek isteyen arkadaşlar bizimle yazar olarak takım arkadaşı olmak ister misiniz?”

Hemen başvurmaya karar vermemiştim. Timeline ı ilerlettim. Murat nasıl hazırlamışsa bilinçaltı operasyon yaptığından şüpheleniyorum :). Biri, bir takım arkadaşı arıyordu diye düşündüm. Sonra ilanı bulacağım diye yarım saat dolandım sayfada. Sonunda buldum. Başvurumu gayet ciddi bir şekilde yaptım. Takımla uyuşan sinerjimiz bugünlere gelmemizi sağladı. 

Şimdi bu yazımızın konusuna gelelim. Industryolog bizim hizmete sunduğumuz bir ürün ve sizlere ulaştırmak için satmamız lazım. Kar amacı gütmüyoruz ancak, insanlara ulaştırmak istiyoruz. Bu da bir nevi satış. Örneğim sayfamız olacak ve bu örneğim üzerinden birkaç hafta önce katıldığım eğitim de öğrendiklerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Satışın en önemli unsurlarıyla başlayalım

.

1 Satış Yapacağın Ürünü İyi Tanı

Burada satış yapacağımız ürünün vizyonunu ve misyonunu iyi bilmemiz satışta bize büyük artılar katacaktır. Industryolog’un Endüstri Mühendislerine ve Yazılımcılara katkı sağlamaya çalışma vizyonu ve kaliteli içerik üretme misyonu yaptığımız işleri tanıtma adına, nerelerde paylaşmamız gerektiğine ve nasıl paylaşmamız gerektiğine dair bize çok yardımcı oluyor. Buda hedef kitlemize daha net bir şekilde uğraşıp daha güzel geri dönüşler almamızı sağlıyor.

Bunu şöylede örnekleyebiliriz. Yazdığımız bir yazılım yazısını Endüstri Mühendisliği sayfalarında paylaşınca az reaksiyon alırken herhangi bir yazılım sayfasında paylaştığımızda yüksek reaksiyon alabiliyor. İşte bu şekilde ürünümüzün amacını vizyonunu ve misyonunu çok net bilirsek doğru kişilere doğru şekilde sunup istediğimiz reaksiyonları alabiliriz.

2 Geri Bildirim Al (FeedBack)

Satış için gittiğimiz görüşmeden sonra bir kaç soru sormak geri bildirim almak önemli bir olgudur.

Sizce bu görüşme nasıldı?  Bu soruyu sormamızdaki amaç şudur; Kendime beni tanıma fırsatı ver. Geri bildirimler, kötü bir görüşmeyse bile, o müşteriyle veya başka bir müşteriyle yapacağımız satış görüşmesinde aynı hataları yapmamamız için bir fırsat sunar.

3 Müşterini İyi Tanı

Hedef kitlemiz kim ? Ona hangi platformlardan, hangi kanallardan ulaşabiliriz? 

Mesela, genç bir kitleye hitap eden ürünümüz varsa onlara sosyal medya aracılığı ile ulaşabiliriz. Böyle bir durumda sosyal medyayı güzel kullanmamız gerekmektedir. 

Jeff Bezos’un şu sözlerine yer versek bu noktada iyi olacak.

“İnsanları sosyal hayatta memnun edemezseniz bunu 6 kişiye söyler, sosyal medyada memnun edemezseniz bunu 6000 kişiye söyler.”

4 İkna

Satışın kilometre taşı İkna’dır. İkna’nın psikolojisine girdiğimizde şu durumları göz ardı etmemeliyiz.

1 Karşılık yaratmak

 Müşterinin ödediği bedel karşısında alacağı hizmettir. Ürünümüze ödediğiniz ücret karşılığında biz size şu fırsatları sunacağız. Ürünümüzün industryolog.com olduğunu düşünürsek; takıma katılmak için vereceğiniz bir bilgi karşısında 35-40 kişinin bilgisini önünüze seriyoruz.

2 Azlık

Kaynak olarak az ve öz kişilerle çalışmak istediğimizi belirtmektir amaç. Karşıdaki kişiyi olabilecek seçenekler arasından seçtiğimizi ifade eder. Örnekle açıklamak gerekirse, çalıştığımız öğrenci topluluğunun etkinliğine sponsor arayışındayız. Sponsorla görüşmeye gittiğimizde şu ifadeyi kullanmamız, prensip sahibi olduğumuzu gösterir. Biz az sponsorla çalışmayı planlıyoruz. Yani karşı tarafa biz sizi seçtik o azınlıkta sizin de olmanızı istiyoruz.

Azlık talep edilir.

Kurslarda görmüşsünüzdür. “Sınıflarımız 12 kişiliktir.” İnsanlarda dolmadan bende kayıt olayım isteği uyandırır. Murat Abimiz, yazar takımı alımlarında şöyle bir ifade kullansaydı. “ Paylaşarak hem öğrenmek hem gelişmek isteyen arkadaşlar 10 kişilik yazar takımında bizimle beraber çalışmak ister misiniz?” . Belki başvurular daha farklı olacaktı.

3 Otorite 

Müşteride bir otorite kurmaktan söz ediyorum. Önemli biriyle muhattap oluyor hissi uyandırmak. Telefonla yapılan bir satış düşünelim. Kişi satışını yaptıktan sonra şunu diyor. “Sizi A konusunda deneyimli X hanıma aktarıyorum”. Bir toparlanma oluyor. Bir derin nefes alınıyor. Saygınlık oluşturuyor müşteride. “ Takım alımlarında Industryolog editörlerinden Büşra Yücel’e aktarıyorum” denildiğinde bir hava değişikliğini seziyorsunuz. Karşıdakinin konuşması ciddileşiyor.

 

4 Tutarlılık 

Müşteri ile iletişimde net ve kesin bilgilendirmeler yapmak olarak ifade edebiliriz. Müşteri ile konuşurken net olmalıyız. Müşteri bizi şu an müsait değilim diyerek geçiştirebilir. Peki efendim ne zaman müsait olursunuz. Yarın saat 3 te arayayım mı sizi tekrardan. “Haftaya ararım ben sizi” yerine  “Haftaya Çarşamba günü saat 17:00 de sizi tekrar arayacağım” kullanmamız satışımızı daha kolaylaştıracaktır.

 

5 Beğeni

Satışta beğeni, müşteriyle yapacağınız başka bir görüşme için olumlu etki bırakması açısından önemli. Satışta beğeniyi nasıl sağlarız? Bu süreçte bize zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. Keyifli bir görüşme oldu benim adıma umarım sizde keyif almışsınızdır. Karşıdakine memnun veda önemlidir.

 

6 Toplumsal Kanıt

Müşteriye ürünü sunarken, ürün zaten toplum tarafından kabul görmüştür imajı vermektir. Ürünümüzün puanlaması 5 üzerinden 4.6 . Ürünün diğer kullanıcılar tarafında beğenildiğini vurgular. Bizim ürünümüz Industryolog’un toplumsal kanıtı, site trafiğidir, yazı tıklanmasıdır. Başka web sitelerinin bizim sitemizi önerilen site olarak göstermesi.

 

Umarım burda paylaştığım bilgileri bir yerde kendi ürününüz için kullanırsınız.