DaVinci Resolve 2 – Videoları İçe Aktarma

Kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bu yazıda programın video aktarma ekranını, medya havuzu oluşturmayı ve birkaç küçük ayarı göreceğiz. DaVinci Resolve 2 – Videoları İçe Aktarma

Programın üstüne iki kez tıkladığımızda karşımıza böyle bir ekran geliyor. Aşağıdan New Project’e basıp programımıza isim veriyoruz. Create’e de tıklayınca proje açılıyor.

Altta işaretlediğim kısıma bakalım. Genel olarak bu bölümlerin işlevlerinden bahsedecek olursak;

Media: Videoları programa aktarma,

Edit: Video montajı,

Color: Videonun renk ayarları,

Fairlight: Ses ayarları,

Deliver: Videoyu işleyerek kaydetme.

Fark edildiği üzere ücretsiz versiyon olmasına rağmen oldukça kapsamlı bir altyapısı var.

İlk olarak projenin ayarlarıyla başlıyoruz.

File kısmından Project Settings’e(Proje Ayarları) tıklıyoruz.

Karşımıza çıkan bu ekranda da çözünürlük, kaç karede çalışılacağı gibi ayarlarımızı yapıyoruz.

Media – Videoları İçe Aktarma

Şimdi Media bölümünü detaylı inceleyelim.

Birinci bölümde kütüphane yer alıyor, ayrıca kütüphanede tıkladığımız medya 2.ekranda oynatılıyor. 3. kısımda ses göstergesi, 4’de o tıkladığımız videonun detaylı bilgileri yer alıyor. Montajlayacağımız videoları da 1. kısımdan tutup 5 ‘e sürükleyerek medya havuzumuzu oluşturmuş oluyoruz.

Ayrıca medya havuzuna koyduğumuz videoları sol tarafta “bin” yani kutu oluşturarak sınıflandırma yapabiliyoruz. Master bölümünde sağ tıklayıp Add Bin diyelim.

Yukarıda gördüğünüz gibi medya havuzuna klasörümüz geldi. İstediğimiz dosyaları da tutup onun üzerine sürükleyerek kutumuzu doldurabiliriz. 

Eğer 1.kısımda istediğiniz klasörlerini göremiyorsanız üstteki Davinci Resolve seçeneğinden Preferences’a tıklayarak karşınıza çıkan şu ekranda Add ile ekleyebilirsiniz. Ayrıca ekledikten sonra programı kapatıp açmanız gerekiyor.

Diğer yazıda programın Edit bölümünün arayüzünden, ekleme kırpma gibi işlemlerin nasıl yapılacağından bahsedeceğim. Görüşmek üzere.