DaVinci Resolve 4 – Video Detay Ayarları

Tekrardan merhaba. Serinin 4. yazısında da video ve ses ayarlarının nereden yapılacağından, videoya nasıl efekt ekleneceğinden ve videoyu timeline’a aktarırken kullanabileceğimiz birkaç kısa yoldan bahsettim. 

Efektler

Üst kısımdan Effects Library’ye tıklayınca aşağıda bir toolbox beliriyor. Burada çeşitli ses ve video geçiş efektleri, çeşitli filtreler, başlıklar yer alıyor. İstediğimizi tutup videonun üzerine sürükleyerek efekti eklemiş oluyoruz.

Ayarlar

Sağ üstteki Mixer tuşuyla da videonun bazı küçük ses ayarlarını yapabiliyoruz.

Düzenlemek istediğimiz video kesitine timeline’da tıklayıp ardından Inspector’a tıklarsak video ve ses için detaylı bir ayar ekranı çıkıyor.

Yakınlaştırma, videoyu döndürme, rotasını değiştirme vb daha birçok ayarları buradan yapabiliyoruz. Mavi ile işaretlediğim tuşla da varsayılan ayarlara geri döndürebiliyoruz.

Ayrıca videoya başka bir kesit eklemek için bazı kısa yollar mevcut. Sol ekrandan istediğimiz kısmı tutup okla gösterdiğim yere sürükleyince birkaç seçenek beliriyor.

Insert’e sürüklersek, videonun imlecinin bulunduğu bölüme eklenir.

Overwrite ile üstüne eklenir.

Replace ile video imlecinin üzerinde bulunduğu parçanın yerini alır.

Place on Top ile videonun üzerine kaydedilir.

Fit to Fill ile, olan kısmı doldurur. Yani önceki video yeni koyduğumuzdan kısa ise yeni koyulan video hızlandırılmış moda geçer.

Append to the End ile de en sona atanır.

Bu yazı için anlatacaklarım bu kadardı. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.