Denizden Enerji Üreten Yeni Yıldız Duvarı: Parthenon

 

Merhabalar,

“Yazmanın ve yeni bir fikir üretmenin bana keyif vereceğini düşündüm ve ben de bu sonsuz yolculuğa başladım.”

Dünya geneline bakacak olursak, son yıllarda hızlı nüfus artışı ve sanayileşmeye bağlı olarak bazı enerjilere ihtiyaç artmıştır ve gittikçe artacaktır. Bu enerjilerden birisi de elektrik enerjisidir. Parthenon duvarı da elektrik enerjisinin bir kısmını karşılamak amacıyla geliştirilmiştir. Ben de sizlere ilham kaynağı olması açısından Parthenon hakkında paylaşımda bulunmak istedim.

PARTHENON adını nereden alıyor?

Su temelli şehir planlamacılığı ve araştırma konularına yoğunlaşan Hollandalı Waterstudio şirketi, Parthenon isimli yüzebilen ve yenilikçi(inovatif) bir deniz duvarı geliştirdi. Duvar, adını Yunan tanrıçası Athena’ya ithafen yapılmış tapınaktan alıyor.

Parthenon  doğal yollardan enerji üretmek için kullanılan muazzam yeniliklerden biridir. Şimdi ise sizlere Parthenon’un tasarımından ve işlevinden bahsedeceğim.

PARTHENON’un tasarımı nasıldır, işlevi nedir?

Deniz duvarları yeni bir icat değildir fakat Parthenon tasarımı nedeniyle diğer deniz duvarlarından farklıdır. Yani diğer deniz duvarları gibi sabit bir deniz duvarı özelliği taşımaz.

Parthenon’un farklılığı,  aralarından su geçince iki tarafa da yavaşça dönen, 3 ayaklı 90 santimetrelik kolonlardan meydana gelmektedir. Bu kolonlar esneklik gösterebildiği için diğer deniz duvarlarına oranla daha elastik bir yapıya sahiptir. İşin güzel yanı ise, bu özellik duvarın limanı koruma etkinliğini hiçbir şekilde azaltmaz. Buna ek olarak, kolonlar su ile doludur ve bütün platform deniz yatağına bağlı olduğu için üst kısım bir bulvar, liman uzantısı veya kentsel yeşil alan gibi birden fazla alanın kullanımına açık olacaktır.

Aynı zamanda Parthenon’un üst kısmında oluşturacak yeşil alan Parthenon’un ne kadar çevreci bir yenilik olduğunu da bize göstermektedir.

 

Ayrıca, Parthenon dalgaların gücünü elektrik enerjisine dönüştürebilme özelliğine de sahiptir. Bu enerji, platform içine inşa edilmiş kutuda saklanmaktadır.

 

 

Dönüştürülen bu elektrik enerjisi aynı zamanda geleceğimiz için bizi bir açıdan umutlandırmalıdır. Çünkü bu yeniliklerden yola çıkarak biz de kendi enerjimizi üretebilecek çözümler bulabilir, geleceğimize yatırım yapabiliriz.

Büyük bir heyecanla yazdığım ilk yazımı sizlerle paylaştım. Umarım beğenmişsinizdir, bir sonraki yazımda görüşmek üzere..