DFD Örnek

Merhabalar;

Bu yazımda veri akış diyagramları (DFD) nasıl oluşturulur bir örnek ile anlatmaya çalışacağım ?

 

 

ÖRNEK

Precision Tools, yüksek kaliteli ahşap işleme aletleri satmaktadır. Müşteriler şirket web sitesinde sipariş verirken sistem; ögelerinin stokta olup olmadığını kontrol eder, müşteriye bir durum mesajı gönderir, sevkiyat tarihi belirler ve tüm bu işlemlerin sonunda sistem çeşitli raporlar üretmektedir.

  • Veri akış diyagramlarını çizmeden önce ilk başta sistemizi genel hatlarıyla anlamaya çalışalım. Bunu her veri akış diyagramı çizmeden yaparsak, diyagramlarımız kolaylıkla modellendirebiliriz.

– Sipariş verilir

– Sistem stok kontrolü yapar

– Müşteriye durum mesajı gönderilir

– Depoya gemi siparişi girilir

– Sipariş sevkiyat tarihi belirlenir

– Ödeme yapılır

– Müşteriye fatura verilir

– Çeşitli raporlar oluşturulur

  • Sistemimizi genel olarak anlattıktan sonra diyagramlarımızı çizmeye başlayabiliriz. İlk olarak conext diyagramımızı çizerek başlayalım.

CONTEXT DİYAGRAM

 

 

  • Context diyagramda sistemimize bir isim vermemiz gerekiyor ve bizde sistemin sipariş odaklı olması nedeni ile ‘Sipariş Sistemi’ ismini verebiliriz.

       Sisteme isim verdikten sonra, sistemimizdeki dışsal birimlere karar vermeliyiz ve bu sistemimizde toplam 3 tane dışsal birimimiz bulunmaktadır. Bu işlemlerden sonra context diyagramda  sistemin genel modellemesini yaptık ve hangi dışsal birim hangi girdi ve çıktılara sahip göstermiş olduk.

Şimdi de context diyagrama göre sisitemin Level 0 diyagramını çizelim.

LEVEL 0 DİYAGRAM

 

  • Context diyagramdaki sipariş sistemini ‘ patlarak ’ 5 büyük proses elde etmiş olduk. Level 0 diyagramında bu prosesleri modelledik. Level 0 diyagramın da context diyagramından farklı olarak veri depoları kullandık. Kullandığımız veri depoları bekleyen sipariş ve muhasebe bilgilerimizi depolayarak, o verileri gerektiği zaman kullanmamıza yardımcı oldular.

 

Örneğimizde Context diyagram ve Level 0 diyagram nasıl çizilmeli anlatmıştık olduk.

İsterseniz bu yazımdan sonra veri akış diyagramından ve içerik düzeylerinden bahsettiğim VERİ AKIŞ DİYAGRAMI (DFD) 1 ve 2 yazılarıma bakabilirsiniz ve sorularınız için  bana hgencer@industryolog.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Sağlıcakla Kalın ?