Yeni neslin annesinin karnında dijitali öğrendiği bir çağdayız. Çocuklarımızı dijital çağda nasıl bir gelecek bekliyor?

Çocukluğumuz da Jetgiller diye bir çizgi film vardı. Hepimiz onu izler ve bizi nasıl bir geleceğin beklediğini merak ederdik. İşte şimdi dijital dönüşümün dönüm noktasındayız ve artık eğitimden, öğretime, günlük hayatımızdan iş hayatımıza kadar tüm evreler dijitale dönüşmekte ve Jetgillerde ki gibi geleceğe doğru yol almaktayız.

Artık hayatlarımızı yapay zekalara emanet edeceğimiz bu dijital çağda çocuklarımızı kime emanet edeceğiz?

Dijitale dönüşümün en büyük tehlikesi; onu doğru kullanmayı öğrenemememiz ve yeni nesillerin zihinlerini, hayatlarını dijitalin negatif yönleri üzerine kurma ihtimali.
Teknoloji ve dijital dönüşüm insanların iş yüklerini azaltmak, bizlerin hayatlarını kolaylaştırmak ve insanlara daha hızlı ulaşmak için hayatımızda var.
Artık bir çok bilgiye tek bir tıkla ulaşabiliyoruz en büyük avantajı bu iken dönüşümün hızlı olması bizim onu kullanmayı bilmememizle ve zamanımızı verimli kullanmayı unutup teknolojinin içine dalmamızla sonuçlandı. Teknoloji havuzunda boğulurken bizler bu teknolojiyi, dönüşümü doğru kullanmayı öğrenenler dijital çağda çığır açtı. Bizler onların geliştirdikleri teknolojileri kullanmaya başladık. Hazıra alıştık ve dijital bağımlılığa dönüştü alışkanlıklarımız. Zamanımız hızla akıp giderken, sosyal medyada saatlerimizi yönetmeyi öğrenemiyoruz mesela. Bir yazı yazarken, bir cümle okurken araya “bir sosyal medyaya bakıp dönerim”leri ekleyip, saatlerimizi kaybediyoruz. Ellerimizde ki telefonları, tabletleri bırakmak zor geldiği için çocuklarımızın ellerine teknolojiyi verip onları teknoloji havuzunda boğulmaya itiyoruz.

Nasıl yüzmeyi öğreniriz bu teknoloji havuzunda, çocuklarımızı nasıl büyütürüz o havuzda?

www.industrolog.com

Öncelikle bizim teknolojinin hayatımızda neden olduğunu öğrenmemiz ve çocuklarımızı oyalamak için değil onlara teknolojinin arkasında ki temelleri öğretip bizlere yeni teknolojiler üretmeleri için kendi değerlerimizle geliştirilen teknolojileri üretmemiz gerektiği bilincine ulaşmamız gerekiyor.

“Yaa adamlarda ne kafa var!” demek yerine var olan zekamızı, tüketmek yerine üretmeye odaklamayı öğrenmemiz, hayattaki amacımıza “ülkem için bir tane daha”, “geleceğim için bir tane daha” mantığını oturtmamız gerekli.

Dönüşüm çok hızlı, okumamız okutturmamız, öğrenmemiz öğretmemiz lazım. Maalesef ki 3 maymunculuğu bırakıp taşın altına elimizi koymamızın vakti çoktan geçti. Yeni nesillere sağlıklı bir gelecek için toplum olarak bir an önce bu bilince ulaşıp, teknolojiyi ve bu dönüşümü zamanında yakalayıp o gelişmelerin üstüne çıktığımızı görmek dileğiyle..