Diyagramın Spagetti Hali

Merhaba,

Bu yazımda Spagetti Diyagramının (Makarna Şeması) ne işe yaradığından, ne amaçla kullanıldığından, adının neden spagetti olduğundan, hangi durumlarda kullanıldığından bahsedeceğim sizlere.

İşletme içerisinde atılan adımlar gereğinden fazla veya gereksiz olabilmektedir. Spagetti Diyagramı bize bu adımları tespit etmemizde yardımcı olur. Amacı bir iş için yürünmesi gereken mesafeyi azaltmak, işi yalınlaştırmaktır.

Örneğin bir Hasan amcamız var. Hasan amca tamirci ve yanına çırak istiyor. Çünkü her motorun altına girdiğinde tezgahta ihtiyacı olan aleti unuttuğunu fark ediyor. Yeniden tezgaha gitmek ona çok zor geliyor.

Şimdi birlikte Hasan amcanın durumunu spagetti diyagramı ile adım adım analiz edip birlikte çözüm getirelim.

    1- Öncelikle Hasan amcanın küçük işletmesinin bir yerleşim planını oluşturmamız gerekli.

plan

   2- Hasan amcanın başlangıç konumunu belirledik madem (arabanın altında ) şimdi sıra adımlarının izlerini çıkartmakta. Bunu yaparken gerçekçi olmasına dikkat etmeliyiz. İlk adımdan Hasan amcanın işi bitireceği son adıma kadar hepsini plana işleyelim.

adım

    3- Adımları plana işlerken Hasan amcanın bu gereksiz adımları atarken kaybettiği zamanı da kenara not ediyoruz.

Adsız

Hasan amcamızın gün içerisinde yalnızca bir araba tabiri esnasında attığı gereksiz adımların ona kaybettirdiği zamanı 3 dk. 65 sn. olarak not edelim.

  4- Çözüm aslında çok basit. Eğer tezgah takımını Hasan amcanın ayağına getirirsek amcamızın ne çırağa ihtiyacı kalır ne de gereksiz adımlardan dolayı enerji kaybeder.  Aynı aşağıdaki görsel gibi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Amcamızın işletmesi küçük bir işletme idi. Peki büyük işletmelerde durum nasıl ilerliyor.

Her çalışanın adım izleri farklı renklerle ifade ediliyor. Fark ettiyseniz ortaya bir spagetti görünümü çıkıyor. İsmini de buradan alıyor spagetti diyagramı. Karışıklığı gidermek, gereksiz adımları azaltmak, çalışanların yorulmasını engellemek amacıyla birbiri ile fazla bağlantılı olan alanlar yakınlaştırılıyor. Yukarıdaki örnekte olduğu gibi.

Günlük hayatınızda da kolayca uygulayabileceğiniz bu diyagramın ve ardından yapacağınız iyileştirmenin( yer değişiklikleri ) yıl bazında size fazlasıyla zaman kazandıracağı düşüncesindeyim.

Hayatın tüm güzellikleri sizlerle olsun. Esen kalın.