2009 yılında Satoshi Nakamoto yayımladığı makalesinde dijital para biriminin dünya çapında kullanılabileceğini iddia etti ve şu an günümüzde en çok konuşulan teknolojik gelişmeler arasında yer alıyor. Bitcoin ile hayatımızın bir parçası olan “Blockchain”(kayıt zincirleri) son dönemde günlük yaşamımızda sık duymaya başladığımız bir terim olmaya başladı ve bundan sonra da daha sık duyacağa benziyoruz. Bizde bu yazımızda “Blockchain” nedir? açıklamaya çalışacağız.

     Normal zamanlarda yaptığımız alış veriş veya bir banka aracılığı ile yurt içi veya yurt dışına para aktarımı söz konusu olduğunda % 10 veya %20 oranında bir kesinti oluyor. Aslında bunun anlamı asıl parayı kazananların aradaki aracılar olduğudur. Blockhain ile bu aracıların önüne geçmek ve direk kişiler arasında işlem yapılmasını sağlayan sistemdir. Daha bilimsel açıklamak gerekirse;
Blockchain, şifrelenmiş işlem takibi sağlayan dağıtık bir veri tabanıdır. Aracısı olmaksızın her kullanıcı bir ağa bağlanabilir, yeni işlemler gönderebilir, işlemleri doğrulayabilir. Paradan müziğe her türlü bilgi bir merkezde toplanmadan bloklar halinde ve gelişmiş bir şifreleme ile birbirine bağlanarak dağıtılmasını sağlıyor. Böylece işlemler direkt alıcı ile satıcı arasında güvenli bir şekilde gerçekleşiyor ve işin güzel tarafı bu güven bir kurum ya da herhangi bir kişi tarafından sağlanmıyor

.

Blockchain Çalışma Prensibi

Bir bilgisayar üzerinde bir işlem yapıldığında bu işlem milyonlarca bilgisayar üzerinden yayınlanıyor ve “madenciler” olarak adlandırılan kişiler tarafından her 10 dakikada bir blok oluşturuluyor ve “madenciler” tarafında doğru blok bulunup ödeme işlemi gerçekleşiyor; bu bloklar bir önceki bloğa bağlanıyor ve oda bir öncekine bağlanıyor böylelikle bir blok zinciri oluşturuluyor.

Blockchain bir şekilde bir çok insanın dikkatini çektiği aşikardır. Kimileri bu sistemden korktukları, kimileri ise sevdiği ve güven duyabileceğini hissettiği için dikkat çekiyor. Ama şu bir gerçek “Blockchain” önümüzdeki günlerde hayatımızın bir parçası olacak.