Zorlanmış Bağlantılar (Forced Connections) birbirinden alakasız nesneler, resimler, sesler, tatlar vb. arasında bağlantı kurmaya çalışarak yeni fikirler üretme tekniğidir. Geleneksel beyin fırtınasının verimsiz olmaya başladığı anda oldukça işimize yarayabilecek olan bu teknik yeni bir kavram oluşturmak ve çok farklı ihtiyaçlara veya çıkarlara hizmet eden fikirleri bir araya getirmek için kullanılır.

Resmi çalışma ortamlarında, beyin fırtınası oturumlarında veya parti gibi eğlenceli yaratıcı bir ortamda da kullanılabilir.

Peki bu yöntemi nasıl uygulayabiliriz? Bir tablo oluşturup 2 tarafa da birbiriyle alakasız kelimeler yazın. İnsanları şaşırtacak ve bildikleri kalıplardan çıkaracak eğlenceli veya tuhaf şeyleri vurgulayın. Sonra kendiniz veya bu uygulamayı yaptığınız insanlarla iki veya daha fazla öge seçip birbirlerine bağlanabilecekleri farklı yolları araştırın, düşünün.

İnsanların yeni yollarla düşünmesini sağlamalısınız. Bir başka uygulama şekli ise rastgele nesneler torbası (kart, oyuncak, resimler…) Buradan seçtiğiniz nesneler ve üzerinde çalıştığınız problem veya durum arasında ilişki kurarak yeni fikirler üretebilirsiniz.

Örneğin, çantadan bir plastik ördek çektiğinizde, ördeğin projenize nasıl bir yardımı olabileceğini düşünün – hem gerçek hem de mecazi olarak. Ördeğin neyi sembolize ettiği ile ilgili her katılımcı arasında özgürce ilişki kurun. İnsanlara herhangi bir yargı ya da eleştiri olmaksızın beyin fırtınası yapmalarına izin verin.

Örnekler:

Sonuç olarak zorlanmış bağlantılar, mevcut sorun veya girişime bir sonuç getirmek için iki veya daha fazla ilişkisiz nesnenin kullanıldığı bir beyin fırtınası tekniğidir. İnsanların içindeki yaratıcılığı çıkarır, farklı şekilde düşünmeye zorlar, böylece daha önce sahip olamayacakları sonuçlara ve fikirlere yönlendirir.

İyi veya kötü geri dönüşlerinize her zaman açığım bana rgoc@industryolog.com mailimle ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.